Dünya basınında korona: 2'nci Dünya Savaşı sonrası en büyük sınav

img
ANKARA - BM’nin “2'nci Dünya Savaşı sonrası en kötü kriz” açıklamasının gündeme oturduğu dünya basınında, Trump’ın “çok acı verici haftalar” için hazır olun çağrısı, İtalya ve İspanya’da Nisan ortasına kadar uzayan tedbirler ile İsrail’de ordu-istihbarat güçlerinin devreye girmesi gündemin sıcak gelişmeleri oldu.
 
ABD’de koronavirüsten dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bine yaklaşırken, ABD’li uzmanların virüsün ülkede neden olabileceği toplam ölüm sayılarına dair, tedbirler uygulanırsa 100 bin ile 240 bin arası olacağı, tedbir uygulanmadığı koşulda ise bu sayının bir milyonu geçebileceği yönündeki tahminlerini açıklaması sonrası, ABD koronavirüsün sıcak merkezi olarak gündemde. ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse dair hem Amerikan basınında hem de dünya basınında bu zamana kadar eleştirel olarak da gündeme gelen ikircikli tavrını, artık ciddi ve temkinli söylemler yönünde değiştirdiğine dair yorumlar uluslararası gündemlere de yansıdı.
 
John Hopkins Üniversitesi’nin (JHÜ) canlı takip verilerine göre; koronavirüs nedeniyle küresel çapta yaşamını yitirenlerin toplam sayısı 42 bini geçerken, yer yüzünde virüsün bulaştığı toplam insan sayısı 860 bini aşıyor. ABD’de 185 binden fazla olan doğrulanmış vaka sayısı ile tüm dünya ülkeleri arasında şu an zirvede ve 4 bini geçen ölüm sayısı ile yaşamını yitiren sayısının artış eğrisinin ivme kazanmasına dair endişeler yükseliyor. JHÜ, son 24 saatte ABD’de 865, İspanya’da 849 (bu İspanya’nın bu zamana kadarki en ölümcül günü, toplam ölüm sayısı 8 bin 464), İtalya’da 837 (toplam ölüm sayısı 12 bin 428’e yükseldi ve İtalya hala virüsün en ölümcül olduğu ülke) ve Fransa’da 499 (toplam ölüm sayısı 3 bin 523) kişinin yaşamını yitirdiğini ortaya koyuyor.    
 
BM: İNSANLIĞIN EN BÜYÜK SINAVI
 
Amerikan The New York Times Gazetesi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres’in, BM’nin kuruluşundan bu yana koronavirüs salgınının dünyanın gördüğü en büyük sınavı olduğu açıklamasını, ana gündem başlığı olarak servis etti.  BM’nin dünyanın dört bir yanında keskin ekonomik düşüşten dolayı zarar gören insanları desteklemek ve sağlık harcamalarını finanse etmek için küresel GDP’nin (Küresel Gayri Safi Milli Hasıla) en az yüzde 10’unu içeren koordineli ve uluslararası bir yanıt planı için çağrı yaptığını yazdı.
 
BBC World’ün, “Koronavirüs: BM şefi, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük sınav, diyor” başlığıyla duyurduğu BM açıklaması, dünyanın korona gündeminde geniş yankı uyandırdı. BM Genel Sekreteri António Guterres’ın salgının beraberinde getireceği ekonomik resesyona yönelik beklentisi konusunda yükselttiği, “Şu anki koronavirüs salgını dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan beri karşılaştığı en büyük sınav” uyarısına gündemde yer veren BBC World, “Trump ‘çok acı verici’ haftalara gelindiği konusunda uyarıyor” başlığıyla da Trump’ın önümüzdeki iki haftanın ABD için çok zor geçeceğine dair açıklamasını paylaştı. Haberde önceki haftalara nazaran Trump’ın bu hafta basın toplantısında “sosyal mesafeye” daha çok dikkat ederek, temkinli davrandığına dikkat çekildi. Ayrıca eve kapanma sürecinde ABD’de sık kullanılan bir video-konferans uygulaması olan Zoom’un, güvenlik ve gizlilik tedbirlerine yönelik sorular olduğu da BBC World’ün gündeminde yer aldı.
 
İTALYA’DA TEDBİRLER 13 NİSAN’DAN SONRA AZALACAK
 
İtalyan La Repubblica Gazetesi, İtalyan Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın, Senatoya verdiği brifingde, yaptığı açıklamanın videosunu paylaştığı gündem haberini, “Kısıtlama tedbirleri 13 Nisan’a kadar uzatıldı” başlığıyla duyurdu. Sperenza’nın, “Rakamlar doğru yolda olduğumuzu, ama şu an hata yapmamak konusunda dikkatli olmamızı ve tüm çabaları ve fedakarlıkları boşa düşürecek olan kolay iyimserliğin rehavetine kapılmamamız gerektiğini de gösteriyor. Dinen alarmın ilk pozitif işaretleri ile kafamız karışmasın. Aşı bulana kadar virüse karşı savaş kazanılmış olmayacak. Bu süreçte salgının bulaşma değerini (valore di trasmissione) 1 değerinin altına düşürmeye çalışacağız. Rahatlama tedbirleri ekonomiyi canlandırmak ve kişisel özgürlüklerimizi yeniden başlatmak için derecelendirilmek zorunda” açıklamaları, La Repubblica’da yer aldı. 
 
İSPANYA’DA KISITLAMALAR KADEMELİ KALKIYOR
 
El Pais Gazetesi, “Hükümet alarm tedbirlerini kademeli olarak kaldıracak” başlıklı gündem haberinde, yetkililerin bazı hatalar yaptıklarını kabul ettiğini ve yeni kararnameleri birlikte onaylamaları için muhalefete seslendiğini yazdı. Hükümetin dolaşımı ve ekonomik aktiviteleri kısıtlayan tedbir kararlarını, 12 Nisan’dan sonra (eğer salgın rakamları başka bir uzatmaya gerek kalmayacak şekilde seyrederse) Çin’de olduğu gibi “kademeli olarak” kaldıracağını duyuran El Pais, “Hükümet ayrıca bazı hatalar yaptığını kabul etti ve muhalefeti, otonom yerel yönetimleri ve toplumsal aktörleri bilgilendirmediği için ‘özür diledi’” diye yazdı.
 
El Pais’in duyurduğu önemli diğer bir gündem ise, “İspanya, iki hafta içinde 25 bin ölümü geçmemek için koronavirüsü Hubei ve İtalya’dan daha hızlı kontrol altına almak zorunda” başlığı oldu. Haberde, virüsün yayılma modellerine ilişkin son çalışmalar ışığında eğer İspanya, İtalya’dakine benzer bir trende girecek olursa, bu durumda sadece altı gün içinde İspanya’nın 15 bin ölüme sahne olmasının olası olduğu yönündeki bilimsel tahminlere yer verilerek, İspanya’nın içinde bulunduğu riske dikkat çekildi.
 
TRUMP: ÇOK ACI VERİCİ İKİ HAFTA BİZİ BEKLİYOR 
 
İngiliz The Guardian Gazetesi, İngiltere’de son 24 saatte yaşanan 381 kayıpla koronavirüs nedeniyle ölüm sayısının toplamda bin 789’a yükseldiğini duyururken, BM’nin koronavirüs salgını için “2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın karşılaştığı en kötü kriz” açıklamasıyla, ABD’de ölümlerin 240 bini bulabileceğine dair gündem başlığı dikkat çekti. Uzmanların, ABD çapında koronavirüsten dolayı beklenen ölüm sayısının 240 bini bulabileceği tahminini dillendirmesinden sonra, ABD Başkanı Trump’ın yaptığı, “Her Amerikalının önümüzdeki zor günlere hazır olmasını istiyorum. Çok zor bir 2 hafta bizi bekliyor. Bu çok acı verici, çok çok acı verici bir 2 hafta olacak” açıklamasına yer verildi.
 
İSRAİL’DE ORDU VE İSTİHBARAT DEVREDE
 
Orta Doğu’da öne çıkan koronavirüs gündemlerini duyuran Middle East Eye’ın manşetinde, “İsrail Ordusu  koronavirüs paniği büyürken halka karşı harekete geçiyor” başlığı yer aldı. Yeni yetkiler ve güçlerle donatılan askerlerin seferber edilmesiyle artık sadece Batı Şeria'nın değil, İsrail’in sokaklarında da askerlerin gezindiğinin görüleceğini yazan MEE, Tel Aviv ve Kudüs'te karantina merkezlerine dönüştürülen otelleri yönetmek için ordunun ana komutanlığından 2 bin yedek askerin işe alındığını duyurdu. 
 
İsrail'in istihbarat ajansı Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen’in ise Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından eksik tıbbi ekipmanların tedarik edilme sürecinde, “proje yöneticisi” olarak atandığına dikkat çekilen MEE haberinde, “Ulusal güvenlik servisi Shin Bet, Kovid-19 tarafından enfekte olan kişilerin yakınında bulunan kişileri izlemek için gelişmiş gözetim yöntemlerini kullanmak için yetkilendirildi. Bu karar, cep telefonlarına ve antenlere dayanan gizli teknolojik önlemleri ortaya çıkardı” şeklinde çarpıcı ifadeler dikkat çekti.
 
Çeviri: Mezopotamya Ajansı

Diğer başlıklar

20:51 HDP ilçe binasını kundaklayan zanlı: Cumhurbaşkanını çok seviyorum, eleştirilmesine tahammülüm yok!
20:35 İstanbul ulaşımında yeni Kovid-19 önlemleri
20:29 Abdullah Cömert mezarı başında anıldı
20:23 Koca: Hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 609’a yükseldi
19:54 İstanbul’da bir kadın katledildi
19:47 Kadıköy’de gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
19:31 AKP Sözcüsü Çelik’ten MYK sonrası açıklama
19:12 AKP'li Şırnak Belediyesi'nden ‘sistem’ eleştirisi
18:18 HDP’lilerden esnaf ziyareti
18:15 Nükleer atık tehlikesi 13 yıldır devam ediyor
17:47 Ölüm orucunda olan Timtik’in ailesi: Susmayalım
16:56 Diyarbakır’daki işkence raporu yarın açıklanacak
16:55 29 bin önergeden 16 bini yanıtlandı
16:54 AKP’li başkan haberini yapan gazetecileri tehdit etti
16:51 Gençlerden Barış Çakan protestosu
16:45 Hekimlerin çalışma koşulları daha da ağırlaşıyor
16:29 71 günde 51 kadın katledildi
16:14 Çelik: Kayyımlar beton duvarların belediye başkanı
16:00 Barış Çakan için ‘Zimanê Kurdî’yi seslendirdiler
15:51 Türkiye ile HTŞ'nin ilişkisini gösteren fotoğraflar paylaştı
15:37 BTS'nin sürgünlere karşı yürüyüşü sürüyor
15:18 Kadınlar Şırnak'tan seslendi: Zulme karşı direniş
15:12 Ölüm orucundaki avukatlara uluslararası destek
14:50 Danıştay’ın Karaburun kararı Meclis gündeminde
14:49 AK'ye Kavala çağrısı: Net mesaj verin
14:41 İhbar ettiği kişilere pusu kurup ateş açtı
14:41 Çevrecilerden Biyokütle Santrali onayına tepki
14:01 Sur’da maske zorunluluğu
13:46 Datça’da 5.1 büyüklüğünde deprem
13:46 Beştaş: Çakan olayında şüphelerimizi koruyoruz
13:44 Valilikten 'işkence' açıklaması: Köpek refleks gösterdi
13:35 Urfa'da Çakan tepkisi
13:15 Mersin’de 10 günde 95 vaka
13:07 Habur ve Gürbulak sınır kapıları açılıyor
12:56 Demirtaş'ın mektubuna sansür
12:31 Yurtlarda karantina süreçleri sona erdi
12:18 İzmir'in korona raporu açıklandı
12:12 Nâzım Hikmet’i 'Vatan Haini’ şiiriyle andılar
12:12 Türkiye Fırat Nehri'nin debisini düşürdü
11:59 Diyarbakır vaka artışında 2’nci sırada mı?
11:12 M4 Karayolu’nda yolculuk!
10:46 ABD'de yasaklara meydan okunuyor
10:41 Enflasyon beklentilerin üzerinde artış gösterdi
10:06 'Faili meçhul' diyarı kentte toplu mezar: Kemikler kimlere ait?
09:24 Güzeli Mahallesi’nde pozitif vakalar artıyor
09:14 Oya Baydar, Bahçeli-Çakıcı ziyareti fotoğrafını yazdı
09:12 Bitlis'te 9 köyde sokağa çıkma yasağı
09:11 Diyarbakır’da polislerden köpekli işkence
09:05 Erken yaşta evlendirilen Göktürk: Çocukların hayalleriyle oynamayın
09:05 ÖHD: Lice'de 250 mezar tahrip edildi
09:05 Bankanın vermediği parayı PTT’den alabildi
09:04 Mezarlıklara saldırılar: Hedef toplumsal hafıza
09:04 Ç.B.: Kadınların desteği güç verdi
09:03 Sosyolog Sustam: Türkiye'de ırkçılık suç görülmüyor
09:03 Bekir Kaya’yı tutuklatan iddialar çöktü
09:01 Öğrencilerin sağlığı önemsenmiyor
09:01 Diyadin Belediyesi engel tanımıyor
09:00 Liselilerde sınav stresi: Geleceksizliğe mahkum ediliyoruz
09:00 Zînî Wertê'de son durum
09:00 03 HAZİRAN 2020 GÜNDEMİ
08:15 Diyarbakır'daki işkenceye ilişkin komisyon kuruldu
00:19 Urfa’da bir mahalle ve 4 bina karantinada
02/06/2020
23:33 Kabil'de camiye bombalı saldırı: 2 ölü
22:56 SOHR: Türkiye İdlib’e yeni bir sevkiyat yaptı
21:49 AKP ve CHP arasında polis ve bekçi şiddeti tartışması
21:45 Oluç’tan bekçilere ilişkin yasa teklifi açıklaması
21:17 Ali İsmail Korkmaz saldırıya uğradığı yerde anıldı
21:11 PEC: 127 gazeteci Kovid-19'dan yaşamını yitirdi
20:32 Tuzluçayır'da Gezi anmasına müdahale
20:11 İşkenceye uğrayan M.E.C ile F.A tutuklandı
20:07 Kovid-19 tablosu: 22 ölüm, 786 yeni tanı
20:01 Libya’da ateşkes görüşmeleri yeniden başlayacak
19:43 Erdoğan başkanlığında MGK toplantısı
19:19 HDP’li Öcalan’dan Barış Çakan tepkisi
19:06 Dink Vakfı'nı tehdit eden ikinci kişi tutuklandı
18:31 Meclis’te kayyım tepkisi: Faşizmdir
18:26 Barış Çakan cinayetinin sanıklarından ‘ezan’ çelişkisi
18:22 Polis şiddetini protesto eden Gençlik Örgütleri’ne müdahale
18:07 HDP Gençlik Meclisleri: Irkçı politikalardan vazgeçin
17:54 İşkenceye uğrayan M.E.C ve 2 kişiye tutuklama istemi
17:19 Barış Çakan cinayetinde aile neden ifade değiştirdi?
17:08 Kültür sanat örgütlerinden Kürtçe açıklaması
17:06 CHP’li Yıldırım tahliye edildi
17:05 İzmir Kent Konseyi'nden mülteci raporu
16:53 Dink Vakfı'nı tehdit eden ikinci şüpheli adliyeye çıkarıldı
16:32 Danıştay Karaburun’da RES’in önünü açtı
16:31 Avukatlardan İmralı başvurusu
16:16 DEDEF'ten toprak tahsisine karşı kampanya
16:13 HDP'li belediyeden ücretsiz maske dağıtımı
16:02 DBP: ABD'deki isyan ayrımcılığın birikimidir
16:01 1273 isimden Timtik ve Ünsal’e çağrı
15:55 Barış Çakan açıklamasına polis engeli
15:43 İHD: Raporları dikkate alın, hasta tutukluları bırakın
15:34 İşçiler işe iadelerini istedi
15:30 SES üyelerinden ‘geçici görevlendirme’ tepkisi
15:22 Belediye eşbaşkanları tahliye edilmedi
15:06 Ücretsiz izne çıkarılan sağlık çalışanlarından tepki
14:37 Sağlık Platformu uyardı: Birinci dalga tehlikesi sürüyor
14:34 Sürgün protestosuna müdahale
14:20 Meslek örgütleri: Amaç iktidara bağlı yandaş bürolar kurmak