Başkaya: Manzara çöküş tablosudur

img
DİYARBAKIR - Enerji Sempozyumu’nda konuşan yazar Fikret Başkaya,  kapitalizmin yaratılamayan değerden dolayı iç sınıra, ekolojik krizden dolayı ise dış sınıra dayandığını belirterek, “Manzara bir çöküş tablosudur. Kapitalizm yolun sonuna geldi” dedi. 
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Enerji Sempozyumu, “Enerji, ekoloji ve toplumsal barış” başlığı altında yapılan özel oturum, teknik oturum,  paneller ve forumla sona erdi. “Ekoloji ve Enerji”, “Doğanın Metalaşması ve Mücadele Örnekleri”, “Enerji Savaşlarında Yıkılan Kentler ve Kürt Sorunu” ve “Enerji ve Bölgesel Barış” başlıklı özel oturumların düzenlendiği üçüncü günde, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Semra Güzel ve Murat Çepni, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ahmet Akın’ın yanı sıra kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, yazar, gazeteciler ve ekoloji aktivistleri yoğun ilgi gösterdi.
 
YIKILAN KENTLER RAPORU
 
Panel öncesinde Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan “Yıkılan Kentler Raporu” ile ilgili sunum yaptı. Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak başta olmak üzere bir çok yerleşim yerinde çok ciddi yıkım yaşadığını ifade eden Aydın, yıkımın sadece mekan ve bina ile sınırlı olmadığını söyledi. Yıkımın yaşandığı tüm yerleşim yerlerini bir bir gezdiklerini ifade eden Aydın, “Cizre en fazla yıkım yaşanan yerlerden. Sosyolojik, ekonomik ve psikolojik yıkımlar yaşandı, yaşatıldı. Sadece evleri yıkmadılar. Yerleşim yerlerinde yaşamın devamını sağlayan teknolojiyi, eşyaları araçları da hedef almışlardı. Örneğin duvarı yıkılan evde asılı duran klimaya, binanın su deposuna, elektronik araçlara birer kurşun sıkarak kullanılamaz hale getirmişlerdi. Tüm bunları gördük” dedi.
 
‘YIKIMIN HAZIRLIĞI ÖNCEDEN YAPILMIŞTI’
 
Yıkımların yaşandığı kentlerde hazırlığın önceden yapıldığını söyleyen Aydın, belirlenen yerleşim yerlerin çıkarılan yasalarla “Afet Bölgesi” ilan edildiğini kaydetti. Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalarla birlikte bu bölgelerde “Acele Kamulaştırma Kararları” ile halkın mülklerine el konulduğunu dile getiren Aydın, “Halkın mülküne çok cüzi miktarla el konuldu. Acele Kamulaştırma kararı alındığı için itiraz yolu da kapalıydı. Evine el konulmasına itiraz edemiyorsunuz, hesabınıza yatırılan paraya itiraz edebiliyorsunuz. Bu şekilde cüzi miktarlarla mülklerine el konulan mağdurlar TOKİ’ye kat ve kat fazla miktarda borçlandırıldı. TOKİ eliyle inşalara tek tip evler dayatıldı” sözleri ile yıkımla kültürün, kimliğin ve sosyal yaşamın hedef alındığını söyledi.
 
Ardından görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan Cezaevi'nden gönderdiği mektup okundu.
 
TAHİR ELÇİ ANISINA YAPILDI
 
Tahir Elçi ansına düzenlenen ve moderatörlüğünü Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi Başkanı Mehmet Orak’ın yaptığı “Enerji Savaşlarında Yıkılan Kentler ve Kürt Sorunu” panelinde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Barış Akademisyeni Gül Köksal, Araştırmacı Yazar Faik Bulut ve TMMOB Eski Başkanı Yavuz Önen konuşmacı olarak yer aldı.
 
‘TARİTEN BU YANA SAVAŞLAR YAŞANIYOR’
 
Mimar ve Barış Akademisyeni Gül Köksal, “Kültürel Değerler, Toplumsal Barış” konulu sunum yaptı. Dicle ve Fırat arasında bulunan Mezopotamya coğrafyasını harita üzerinden gösteren Köksal, bu alanlarda yapılan baraj çalışması ve coğrafya üzerinde savaşın yaşandığı yerleri gösterdi. Özellikle savaşların kutsal hilal diye tanımlanan tarım alanlarında yaşandığını belirten Köksal, “Tarihten bu yana savaşlar bu alanda yaşanıyor. Bunlar politiktir. Dicle Vadisinde DSİ’nin çalışma yaptığı alanlara bakın. Bu yerler tesadüfi olarak belirlenmemiş. Kadim tarihi değerlerin olduğu bölgelerdir. Katman katman kültürel değerlerin üst üste geçtiği yerlerdir buralar” diye belirtti.
 
‘YAPTIKLARI ŞEY YOK ETMEK’
 
TMMOB eski Başkanı Yavuz Önen, bölgenin yoğun bir şekilde yıkımın yaşanmasına rağmen umudunda canlı olduğunu söyledi. Önen, 1990’lı yıllarda yakılan köylerde inceleme yaptıklarını aktaran Önen, “Köylere gittiğimizde şöyle bir durumla karşılaşıyorduk. Sadece köy yakmıyordular. Yolu varsa yolunu tahrip ediyordular. Köyde telefon varsa telefon direklerini kesiyordular.  Elektrik varsa trafoyu yakıyordular. Evlerle birlikte ahırları, ağılları, hayvancılıkla ilgili olan tüm araç gereçleri ortadan kaldırıyorlardı. O bölgede bir daha yaşamın olmamasını hedefliyordular. Yaptıkları şey buydu” dedi.
 
‘SABAH EVDEN ÇIKARSIN PANZER ÇARPAR’
 
DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, sözlerine 2015 yılında Dört Ayaklı Minare önünde silahlı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladı. Tahir Elçi’yi hedef gösterenlerin hala ekranlarda olduğuna dikkati çeken Güven, “Onlar hala oldukları yerde ama hakikati dile getiren sevgili Tahir Elçi aramızda değil” dedi. 
 
Kolluk güçlerinin neden olduğu ölümlerde cezasızlık politikasının uygulandığını söyleyen Güven, “Sabah evden çıkarsın, panzer çarpar. Silopi’de panzer duvara çarpar, çocuklar yıkılan duvarın altında kalır, hayatını kaybeder. Panzeri kullananlar ceza almaz. Çünkü bu coğrafyada savaş vardır. Ancak savaş demenin de suç olduğu bir coğrafya burası” ifadelerini kullandı.
 
‘İTTİFAKLAR HER AN DEĞİŞEBİLİR’
 
Gazeteci Yazar Faik Bulut, “Bu kadar insanı yıkımın kentine getirdiğiniz için sizi kutluyorum” diyerek TMMOB’u kutladı. Kürt sorununa ve devletin Kürt politikasına değinen Bulut, Türkiye’de kısa vadede Kürt meselesinin çözümüne ilişkin bir gelişme ön görmediğini söyledi.
 
‘TÜRKİYE’NİN ÇIKMA NİYETİ YOK’
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik devam eden saldırılarına ilişkin konuşmasını sürdüren Bulut, şunları söyledi: “Türkiye’nin niyeti oradan çıkmama üzerinedir. Açtığı okullara, atadığı kaymakamlara bakılınca politikası anlaşıyor. Türkiye’ye kalsa oradan çıkmaz. Türkiye bir süre daha Rusya ev ABD arasındaki çelişkilerden yararlanabilir. Ama fazla ileriye gidemez. Uluslararası dengeler Türkiye’nin daha fazla ileri gitmesine müsaade etmez. Türkiye’nin belirli olmasa bile, bir süre sonra oradan çekilmek zorunda kalacağını düşünüyorum. Rojava ise uluslararası alanda elde ettiği meşruiyet ile statü elde edecektir.”
 
BAŞKAYA: SINIRSIZ BÜYÜME SAPMA
 
Araştırmacı Yazar Fikret Başkaya ise “Enerji ve Bölgesel Barış” forumunda konuştu. Başkaya, sınırsız üretim ve büyümenin bir sapma olduğunu, kapitalizmin kendisini üretmesi ve doğanın kendisinin üretmesi ritminde uyuşmazlığa dikkati çekerek, yaşanan iklim ve ekolojik krizinin bundan kaynaklı olduğuna işaret etti. Başkaya, “Kapitalistler doğayı kirletmekten kar ederler ve doğaya verdikleri zararı umursamaz. Ekonomik büyüme ile yatıp kalkıyoruz. Ne pahasına, büyüyen ne, kimin için bu sorular neden sorulmuyor?” diye sordu.
 
‘HIZLA YOK OLAN BİR YAŞAM VAR’
 
Başkaya, kapitalizmin teknolojik gelişmenin yaratamadığı değerden dolayı iç sınıra, ekolojik krizden dolayı ise dış sınıra dayandığını söyleyerek, “Kapitalizm için yolun sonu göründü. Eğer iklim krizi ve sosyal krizlerden kurtulmak isteniyorsa, vakitlice kapitalizmden kurtulmak gerekiyor. Zaman daralıyor. Hızla yok olan bir yaşam var. Kapitalizmin bugünkü durumunu kriz kavramı karşılamıyor. Şuan ki durumun manzarası bir çöküş tablosudur. Kapitalizm yolun sonuna geldi. Kendi kendini bitirmeye başladı. İç sınır ve dış sınıra dayandı. Devrimlerin nedeni bardağı taşıran son damla değil, bardağın dolu olmasıdır. Ve şu anda dünyanın her yerindeki bardaklar doludur” diye noktaladı.
 

Diğer başlıklar

21/01/2020
23:47 Havalimanlarında ‘Corona’ virüsü uyarısı
22:23 Trump’ın azil süreci duruşması başladı
22:08 Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atandı
21:58 Putin yeni kabineyi kabul etti
21:08 Kars Belediyesi Kültür ve Sanat kafeyi hizmete açtı
21:06 Çavuşoğlu,Barzani ve Aliyev ile bir araya geldi
20:06 Gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu tahliye oldu
19:49 BM: Dünya üzerinde yarım milyar kişi istihdamdan yoksun
18:48 16 kişinin gözaltı süresi 3’üncü kez uzatıldı
18:06 Savcı, Şule Çet davasında istinaf dilekçesini geri çekti
17:57 Rus savaş uçakları İdlib’i bombaladı: 6'sı çocuk 26 ölü
17:44 Kocaeli’de çocuğa cinsel istismar
17:41 Baş: Meclis AKP’nin oyuncağı mıdır?
17:21 İnfaz düzenlemesinde bazı suçlar kapsam dışı bırakıldı
17:15 Meclis toplanamadı: Oturuma sadece TİP Genel Başkanı Baş katıldı
17:09 CHP Sözcüsü Altay’dan Erdoğan’a FETÖ yanıtı
16:59 Cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan erkeğin davası ertelendi
16:48 Katledilen Safiye Karakoç’un davası ertelendi
16:45 İmamoğlu: Muhatabım bakanlar değil
16:42 ‘Ahlat’taki kaçak yapıya af getiriliyor’
16:26 Takip ettiği kadını gasp etti
16:07 TGS’den tutuklu kadın gazeteciler için kitap kampanyası
14:53 Diyarbakır Barosu yüzde 330’luk su zammını yargıya taşıdı
14:31 'Tecride karşı sürekli mücadele'
13:52 HDP'den Kanal İstanbul ÇED raporunun iptali için dava
13:19 Çocuklarının kafasına silah dayandığını görünce kalp krizi geçirip öldü
13:11 Sîtav Yayınevi'nden 14 yeni kitap
13:08 Mahkemenin kayyım kararı nasıl değiştirildi?
13:00 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:59 Akyüz'ün katiline müebet ve 10 yıl hapis cezası
12:56 İzmir’de 12 HDP’li gözaltına alındı
12:01 HDP önündeki çadır kıraathaneyi kapattırdı!
11:15 Taşdemir'den kadınlara: HDP’de buluşalım
10:49 ‘Ulusal birlik için tarihi rol ve misyon iyi oynanmalı’
10:30 Tutukluların el ve ayakları kırıldı iddiası: Bakanlık açıklama yapmıştır!
10:09 Amed Şehir Tiyatrosu imece başlattı
09:46 Dersim’deki kaçak avcılıkta ‘takipsizlik’ kararı
09:15 Mikail Aslan: Dilimize sahip çıkalım
09:15 Nurcan Bakır'ı anlattılar: Tüm baskılara rağmen yaşamı seven biriydi
09:08 Av. Yılmaz: ‘Evlilik’ adı altında tecavüzün üstü örtülemez
09:01 ‘TOV’ albümüne imza atan Rewşan: Aslolan bir gönüle değebilmek
09:01 Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu
09:01 Parkomat uygulamasına tepki: Araçlarımızı çatıya mı çıkaralım?
09:01 Yazar Robar: Dili yaşatmak için kurumlar sahiplenmeli
09:01 Van'daki siyasi partiler: Krizin sebebi savaş politikaları
09:01 40 TL için kar kış demeden çalışıyor
09:01 Gazeteci Polat: Dayanışmayı örgütlemek lazım
09:00 21 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:34 Tuğrul Eryılmaz: Bu kadar oto sansür uygulamaktan utandığım bir dönem yaşamadım
20/01/2020
23:53 Antep’te kaza: 2 ölü, 3 yaralı
23:30 Annesini tutukladılar, bakıcı maaşını kestiler
23:22 SÜDEF:Süryanilere karşı saldırılar durdurulsun
22:14 Urfa’da 7 kişi gözaltına alındı
21:43 Irak’ta hükümete verilen süre doldu, yüzbinler tekrar alanlarda
21:34 AB’den Libya’ya asker gönderme açıklaması
20:45 Dersim'de kar yağışı: 184 köy yolu kapandı
20:03 Suruç Aileleri’nin adalet arayışı 54’ncü haftasında
19:43 Urfa'da eylem ve etkinlik yasağı
19:32 Kocaeli’de kadın cinayeti
19:16 Kuran kursunda cinsel istismar faillerine 139 yıl hapis cezası
18:36 HDP’ye silahla saldırdı, ‘çevreyi rahatsız etmek’ten tutuklandı
18:15 ABD’de ‘4. Kadınlar Yürüyüşü’ gerçekleşti
18:04 Türk Telekom’dan ‘siber saldırı’ açıklaması
17:42 Sultanbeyli Cemevi Başkanı: Yaşananlar tedirgin edici
17:28 Libya Konferansı dönüşü Erdoğan: Hafter’in metinlere imza atmaması manidar
16:03 Soframızda zehir var: Domates, biber ve salatalığın yüzde 15'i zehirli
15:17 Batman'da trafik kazası: 9 yaralı
15:03 Nurcan Bakır'ın ailesine başsağlığı ziyareti
14:46 Sanatçı, hukukçu ve hekimlerden Grup Yorum çağrısı
14:23 Gülistan Doku raporu: Önemli bazı deliller toplanmadı
14:11 MSD'den Suriye halklarına: Kurtuluş savaşına çağırıyoruz
14:11 HDP: Afrin işgalini bir kez daha kınıyoruz
14:01 'Gülistan Doku nerede?' diye sordular
13:47 TMMOB’dan Kanal İstanbul çağrısı: Tarihin en büyük davasına dönüştürelim
13:30 Grev kararı üzerine MESS zam teklifini yüzde 10'a yükseltti
12:56 3'üncü köprüden geçmeyen araçlar için 1 milyar 600 milyon TL ödenecek
12:37 Servetleri dünya nüfusunun yüzde 60’ından fazla
12:10 Diyarbakır’dan THY’ye tepki
12:01 Çayan Demirel'in hayatı belgesel oldu
11:52 İhtiyat akçesi kara katılarak dağıtılacak
11:51 Kars Kent Konseyi 17 öğrenciye burs vermeye başladı
11:50 Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet
11:43 Tercan'da Krom Maden Projesi’nde bilirkişiden iptal raporu
11:41 Ceren Özdemir cinayetinde ihmali olan görevliler soruşturulsun
11:24 Demirtaş, Kadir İnanır’ın hedef alınmasına yanıt verdi: Devam edin devran dönüyor
11:12 Albayrak Kanal İstanbul için arsa kaptı iddiası
10:57 Kılıçdaroğlu: O fotoğraf çok güzeldi
10:56 Kadınlardan 'tek ses halinde Dersim’e gidelim' çağrısı
10:54 Kızıltepe'de 19 yaşındaki Şefika 9 gündür kayıp
10:21 Kayıp Gülistan'ın ablası: İntihar ihtimali kadar farklı ihtimaller de araştırılsın
09:30 Baraj suları Hasankeyf'i yutuyor: Bu bir insanlık suçu
09:03 'Halkla birlikte sorunların üstesinden geleceğiz’
09:02 Dinç: Kürtlerin Ulusal Kongre girişimleri ete kemiğe bürünmeli
09:01 Artuklu’da 'rüşvet’ çarkı
09:00 20 OCAK 2020 GÜNDEMİ
19/01/2020
23:18 İzmir’de bir kadın katledilmek istendi
22:42 Lübnan'da protestolar: Çatışmada 400 kişi yaralandı
21:51 Libya Konferansı sona erdi: Ateşkes ve ambargoya saygı duyulacak
21:18 AKPM: Türkiye, gazetecileri susturmak için keyfi cezaya son versin
19:48 ‘Katili durduralım, gerekirse kepçenin önüne yatalım’