Temelli: Rojava'da ortaya çıkan siyasi irade Ortadoğu ve Türkiye'ye barışı getirecek

img

İSTANBUL – Atılım Gazetesi'nin 25’inci yılı dolayısıyla gerçekleşen etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Suriye’de siyasi çözümün önünde engel olanların savaştan beslenmeye devam ettiğini söyleyerek, “Biz de onlara diyoruz ki; nasıl ki Kobanê düşmedi; mutlaka ama mutlaka Rojava'da ortaya çıkan o siyasi irade Ortadoğu'ya, Türkiye'ye de barışı getirecek” dedi.

Atılım Gazetesi 25’inci yılı dolayısıyla Bostancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmek istediği etkinliğin İstanbul Valiliği tarafından yasaklanması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe binasında gerçekleştirdi. Salona “Tek yol devrim”, “Direnişin 25, yılında Atılım’ı büyütelim” ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm” pankartları asıldı.

Etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyigit, Murat Çepni, Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Pircan Yaratan, çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Atılım Gazetesi’nden İsminaz Temel yaptı.

‘ATILIM İŞÇİ SINIFININ SESİDİR’

Atılım’ın direniş ve varoluş mücadelesi olduğunu söyleyen Temel, “Atılım, işçi sınıfı ve emekçilerin, ezilenlerin, halklarımızın, doğru bilgiye ulaşma, gerçekleri öğrenme hakkının pratikleşmesidir. Atılım, ışığı ve ateşi taşır, işaret fişeğidir” dedi. Bu nedenlerle devletin Atılım’ı susturmak istediğini belirten Temel, “Atılım emekçileri, baskınlar, gözaltı, ve tutuklamalar direnişle karşılamıştır, tek bir adım geri atmamıştır. Özgür basının dayanışma kalesi olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘ATILIM'I YARATANLARA SÖZÜMÜZ OLSUN’

“Atılım, haberde objektif yorumda devrimcidir” diyen Temel devamla, “İşçi sınıfının öncü bayrağı olarak, kadınların, ezilen cinsin, ezilen cinsel yönelimlerin ve cinsiyet kimliklerinin, ezilen ulus ve ulusal toplulukların mücadelesinin militan savunucusudur Atılım” diye belirtti. Temel son olarak Atılım Gazetesini var eden Zeynel Yeşil, Sibel Bulut, Kutsiye Bozoklar ve Bayram Namaz’ı anarak ve ideallerinin gerçekleştirileceği sözünü vererek konuşmasını bitirdi.

‘ÇEYREK ASIRDA ONCA ŞEYE TANIK OLDUK’

Temel’in ardından konuşma yapan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş da “İmralı’da yatan Sayın Abdullah Öcalan ve F Tiplerinde özgürlük düşlerimizi büyüten tutsaklara selam olsun. Sosyalist gençlik Gezi isyanından Kobane direnişin, cins isyanından, Rojava devrimine taşıdılar. Atılım’ın çeyrek aşırı işte buna tanıktır. Çeyrek asır aynı zamanda bu tarihsel varoluşun, bu geleneğin ateş altında, kan ve can pahasına yaratılışına da tanıktır. Atılımcılar geliştirdikleri rüzgâr kendi gelişimlerinin önünü açma kadar karşı devrim cephesine de zora ve güce davet ettiler. O nedenle umut hep onun yanında olmuştur” diye konuştu.

‘FAŞİZMİ YENME ZORUNLULUĞU OMUZLARIMIZDA’

Ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü ve HDP’li Gülistan Koçyiğit Kılıç, şöyle konuştu: “Büyük bir kırım politikasının içinden geçiyoruz. Hem dünyada hem de Türkiye’de her an kapitalizm toplumların bütün demokratik direniş alanlarına büyük bir saldırı gerçekleştiriyor. Türkiye yüzyıllık tekçi politikalarla, bu ülkenin tüm kimliklerini, bütün çoğulcu yapısını bastırmaya çalışıyor. Bunun karşısında da bizler direniyoruz. Bugün Kürdistan ve Türkiye halklarının ortak mücadelesini örme bu faşizmi yenme sorumluluğu her birimizin omuzlarında. Hiçbir şekilde şunu unutmamamız gerekiyor ki Kürt halkının mücadelesi Türk halkının mücadelesi ile büyüyecektir.”

‘ÇEYREK ASIRDIR BERABER DİRENDİK’

Etkinlikte son olarak konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise konuşmasına Atılım’a emeği geçenleri selamlayarak başladı. “Direniş yaşamaktır, direniş yitirdiklerimize verdiğimiz sözdür” diyen Temelli, “Ağır bedeller ödenerek bu yol kat ediliyor, bu 25 yıla baktığımızda köhnemiş bir sistem olan kapitalizmin bütün yıkıcılığını yaşadık. Bu ceberut iktidarın bütün ırkçı, faşist saldırılarını birlikte yaşadık ama asla geri adım atmadık. HDK, ‘başka bir yaşam mümkün’ diyenlerin, başka bir yaşamı var etme mücadelesinde buluştukları yerdi. O kongre siyasetinin partisi bugün 7 yaşında. 7 yıldır birleşik mücadeleyi büyütmeye devam ediyor. Kapitalizme karşı direniş ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyor” dedi.

‘KAPİTALİZM EMEK DÜŞMANIDIR’

Kapitalizmin emek, işçi düşmanı olduğunu vurgulayan Temelli, “Bu sistemi 17 yıldan beri yürüten, neoliberal rejim şampiyonluğuna koşan, bu yıkıcılığı Kürt düşmanlığı ile her yere taşıyan bir Erdoğan rejimi var. 5 yıldır bu yıkıcılığını her yere yaydı, ülkeyi tecritleştirdi. İmralı'da başlayan Sayın Öcalan'a uygulanan tecrit her yere yayılmıştır. Son 5 yıla baktığımızda bu iktidar Kürt düşmanlığı üzerinden içeride, dışarıda her yerde dayatmaktadır. Bu iktidar bir kayyım rejimi kurma peşindedir. Bu iktidar diktatörlük hayalleri kuran bir iktidardır. O yüzden nasıl ki 25 yıldır bir direniş sürdürüyorsak o direnişi şimdi çok daha kararlı sürdürmek zorundayız. Bu iktidarı yıkmak zorundayız. Faşizmi yıkacağız, Türkiye'yi mutlaka ama mutlaka demokratikleştireceğiz” diye belirtti.

‘BARIŞI MUTLAKA GETİRECEĞİZ’

“Yıkacağız, gidiyorlar. Giderken de o yıkıcılıklarına son vermiyorlar” diyen Temelli,  “Sadece bu iktidarı, faşizmi yıkmakla kalmayacağız. Başka bir dünyayı inşa edeceğiz. Ortak vatanımızda Demokratik Cumhuriyeti mutlaka birlikte inşa edeceğiz. Sadece Türkiye'de değil, Ortadoğu'nun da beklediği barışı birlikte var edeceğiz. Bugün Suriye'de, Rojava'da savaşı dayatanlar, siyasi çözümün önünde engel olanlar, savaştan beslenmeye devam ediyorlar. Biz de onlara diyoruz ki; nasıl ki Kobanê düşmedi; mutlaka ama mutlaka Rojava'da ortaya çıkan o siyasi irade Ortadoğu'ya da, Türkiye'ye de barışı mutlaka getirecek” ifadelerini kullandı.

‘YAN YANA GELELİM’

Yan yana gelmeye, örgütlenmek gerektiğine dikkat çeken Temelli son olarak, “Evet biz de diyoruz ki, dünyayı değiştireceğiz, Ortadoğu'yu değiştireceğiz, Türkiye’yi değiştireceğiz. O yüzden de diyoruz ki işçiler, emekçiler, emekçiler, kadınlar, yoksullar birleşin. Bu iktidarı da bu köhne zihniyeti de gelin hep birlikte yıkalım. Bir kez daha Atılımın 25’inci yılı vesilesiyle, bu direnişin 25. yılında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum Bugün ikinci 25 yılın ilk günü. Bugünden sonra da yolunuz açık olsun” diye konuştu.

Etkinlik Mehmet Atlı ve Grup Vardiya konserleri ile sona erdi. 

Diğer başlıklar

14:40 ‘Türkiye’de kamusallık anlayışı tasfiye edilmiştir’
14:37 Hasta tutuklu Özel'in serbest bırakılması istendi
14:36 Ekonomistler: Toplumsal kriz sürecek, savaş krizi tetikliyor, barış yoksa bütçe hakkı da yok
14:28 Gazeteciler: Gerçeği yazmaya devam edeceğiz
13:54 Cumartesi Anneleri: Kayıplarımız sistemin aynasıdır
13:09 Bakırköy mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım
13:03 Kayyum atadıktan sonra Beşiri’ye giriş yasağı getirildi
12:38 Temelli: Türkiye’nin yoksulluk haritasında Kürt illerini görürsünüz
11:59 Eğitim- Bir- Sen Şube Başkanı Memiş’in ölümle tehdit ettiği kadın sosyal medyada yardım istedi
11:51 Kadın mücadelesi ile sağlık mücadelesi iç içe geçmiştir
11:26 Kayyum zırhlı araçlarla belediyeye geldi
10:15 Ferit Şenyaşar: Savcı karşı tarafın avukatlığını yapmış
10:10 Kürt partileri: Halkımız adına toplandık
09:33 'Kürt bölgesinden geçen boru hattı projesinden vazgeçilmedi'
09:26 İzmir’de İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor
09:25 HDP'li 4 belediyeye kayyum atandı
09:13 Kayyum atamalarına ‘diktatör refleksi’ diyen Zırığ’a soruşturma
09:08 'İnsan hakları krizi yaşıyoruz'
09:07 Meclis araştırmadı: Kadın cinayetleri, Aleviler, DAİŞ ilişkileri, Hizbullah, 15 Temmuz, ekonomik kriz, Roboski Katliamı…
09:05 Kaşkollular kış ayında dışarıda kalıyor!
09:05 Antalya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı
09:02 70 yıldır hızma kültürünü yaşatıyor
09:01 Selam verme cezası İnfaz Hakimliği'nden döndü
09:00 07 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
06/12/2019
23:59 Irak’ta eylemcilere ateş açıldı: 8 ölü, 20 yaralı
23:59 Savaşlarda insanların aç bırakılması ‘savaş suçu’ kabul edildi
22:33 Kayseri’de yangın: İki çocuk yaşamını yitirdi
22:02 Kaz Dağları Dayanışması: Maden şirketinin ruhsatı iptal edilsin
21:42 ‘Kadınlar Yaşamın Her Yerinde’ fotoğraf sergisi açıldı
21:34 KESK’ten ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitingine çağrı
20:24 Ajansımızın haberi ses getirdi: Ali Kısa serbest bırakıldı
19:55 Nusaybin Davası: 3 tutukluya 5 müebbet ve 78 yıl hapis verildi
19:48 Hakkari Valiliği’nden Fahriye Gürbüz açıklaması
19:03 ‘Ulusal birlik yürüyüşü’ son buldu
18:48 Çatışma sonrası gözaltına alınan köylülerden haber alınamıyor
18:18 Cemile Ertürkoğlu’nu katleden erkeğe müebbet hapis cezası
17:30 Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis
17:27 Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli asker operasyonu genişletildi: 30 gözaltı
17:25 ‘Halklar Ani'de halaya durduğu gün Hrant Dink'in hayali gerçekleşecek’
17:15 GREIF işçileri işlerini geri istedi
17:11 Polis aracında 120 kg esrar yakalandı
17:07 Grup Yorum konserine yasaklama
17:06 İşkenceyle gözaltına alınan Şahin ailesi fertleri tahliye edildi
16:53 Alanya’da 29 kişi gözaltına alındı
16:49 İHD İzmir Şubesi: 10 ayda 384 hak ihlali yaşandı
16:48 Gergerlioğlu: Toplum artık patlama durumunda
16:27 Gözaltındaki HDP'li meclis üyeleri serbest bırakıldı
16:14 Yunanistan, Libya Büyükelçisi'ne 72 saat süre verdi
16:05 Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması: Taviz vermedik
15:57 Erdoğan’ı İngiliz polisine şikayet ettiler: Kürtlere karşı savaş suçu işliyor
15:39 57 gündür cenazesi verilmeyen Gazeteci Erdemci'nin durumu Meclis'e taşındı
15:26 Ceren'in katili Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderildi
15:21 Gözaltındaki eşbaşkanlara avukat kısıtlılığı
15:20 Piroğlu: Tünellerin, yolların temelinde işçi kanı var
15:14 CHP binasına pankart asan Dev-Güç üyeleri serbest bırakıldı
15:08 Özalp Belediye Meclisi’nden gözaltı tepkisi
15:07 Türkiye Serêkaniyê ve Girê Spî'ye kaymakam atadı
14:52 ‘Devletler, sağlığa erişim sağlamakla yükümlüdür’
14:28 Enerji Sempozyumu 2'nci gününde: Ilısu Barajı güvenlik politikasıyla ilgilidir
14:22 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
14:12 Özbudun: Bilimsel liyakat karikatüre dönüştü
13:42 Diyarbakır ve Ağrı'da 10 gözaltı
13:39 Batman’da kadın avukata dönük taciz protesto edildi
13:38 ‘10 binden fazla çalışan 3 aydır mağdur ediliyor’
13:22 Bakan Gül’den Arduç savunması: Cezaevi koşulları bugün belirlenmedi
13:09 MMO: Asansörlerin kontrolü piyasanın insafına terk edilemez
13:08 Demirtaş’ın ailesi trafik kazası geçirdi
13:01 Amanoslarda operasyon: 2'i ağır 4 asker yaralandı
12:51 Kasım’da en az 126, son 11 ayda 1606 işçi can verdi
12:50 Osmaniye'de talepler kabul edildi, açlık grevi sonlandırıldı
12:22 Kubilay: Tel Rıfat’tan Roboski’ye değişmeyen tek şey ise Kürt düşmanlığı
12:16 45 işçi atıldı, 265 işçi tehditle sendikadan istifa ettirildi
12:10 Kürt partilerden birlik deklarasyonu: Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım
11:55 Kurtalan'da okul müdüründen öğrencilere şiddet
11:53 Fransa’da hayatı durma noktasına getiren grev ikinci gününde
11:19 Ceren'in katil zanlısı Şırnak'a sevk edildi
10:47 AKP Gençlik Kolları Başkanı uyuşturucu ile yakalandı
10:22 ‘Kötü muamele geriledi’ diyen Soylu’ya yanıt: Başka bir ülkede yaşıyor
10:06 Vizyonda bu hafta
09:43 HDP’den bütçe şerhi: Savaş ve israf bütçesi
09:25 Ne duyabiliyorlar ne de konuşabiliyorlar
Engelliler Günü'nde anne ve babaları tutuklandı
09:11 'Zorla göç ettirilenlerin hakları göz ardı ediliyor'
09:10 GABB’da HDP’li 70 meclis üyesi yerine kayyum atandı
09:09 Kürkçüler Cezaevi’nde köpekli arama
09:08 Sosyolog Şedal: Ekonomik kriz kadına yönelik şiddeti artırıyor
09:07 Psikolog Mevlüt Ülgen: İntihar olayları ekonomik, siyasal ve toplumsal bir sorundur
09:06 Eski peşmerge: Kürt birliği için vakit geldi
09:05 ‘Eser ve Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız’
09:04 Yazar Çilingir: Rum 100 yıldır aşağılama olarak kabul ediliyor
09:03 Bilgen: Hacizlerin yasal bir dayanağı yok
09:01 Kirasını ödeyemeyen esnaf kilit vurmaya yakın
09:00 Van'da dil ve kültür atölyeleri açılıyor
09:00 06 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
08:32 Van'da HDP’li Belediye Eşbaşkanları gözaltına alındı
05/12/2019
23:38 Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti
21:52 Baskın sırasında kalp krizi geçiren kadın hayatını kaybetti
21:07 ‘Kürt Kadınları Şiir Gecesi’ düzenlendi
20:58 Serêkaniye’de aynı anda 2 patlama
20:56 57 yaşındaki kalp hastası tutuklandı
20:32 Kağıthane İlçe yöneticisi gözaltına alındı