Leyla Güven'den tüm annelere: Gelin el ele hak, hukuk ve çözüm arayalım

img
URFA – İktidarın ve medyasının hedefe koyduğu DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP binası önündeki ailelere, "Gelin Cumartesi Anneleri, tutuklu aileleri, Barış Anneleri, Roboskili anneler ve Şenyaşar'ların annesiyle el ele verelim; hak, hukuk ve çözüm arayalım” çağrısında bulundu.
 
Diyarbakır’da 11 Eylül günü Demokrasi Nöbeti'nde yaptığı konuşma nedeniyle iktidar ve medyası tarafından hedef gösterilerek "milletvekilliğinin kaldırılması" tartışması yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır'da yaptığı açıklamaya, DTK’ye yönelik baskılara ve HDP Diyarbakır il binası önünde oturan ailelere dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 
 
‘DTK MEŞRU BİR OLUŞUMDUR’
 
DTK’nin 2007 yılında kurulmuş ve kesintisiz çalışmalarını sürdüren bir kongre olduğunu dile getiren Güven, “Meşru, halkın içinden seçilmişlerle çalışma yapan ve geçmişten bu yana eşbaşkanları olan, delegeleri, komisyonu olan, Kürt sorununun demokratik çözümü için mücadele veren bir kongredir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden aydınlar, yazarlar, sanatçılar ve çok sayıda şahsiyet kongremizin düzenlediği çalıştaylara katıldı, söz söyledi, önemsedi. Kongremiz son bir buçuk yıldır özellikler yargı tarafından kriminalize edilmeye çalışılıyor. Kongre delegeleri, kongre çalışmalarına katılan herkes fişlenerek gözaltına alınıyor. DTK yaptığı bütün çalışmaları aleni, kamuoyuna açık yapar. Dolayısıyla bütün çağrıları kamuoyuna yapılır. Buna rağmen en son Van’da delegelerimize karşı bir operasyon yapıldı. Divan üyemiz Fikret Doğan başta olmak üzere çok sayıda arkadaşımız tutuklandı. DTK gerekçesiyle tutuklananlar hiçbir suç unsuru bulunmadığı için kısa sürede geri bırakıldı” dedi. 
 
Kamuoyuna açık yapılan çalışmalarının illegalize edilmeye çalışıldığını söyleyen Güven, “Bütün dünyada kongreler siyaset üstü oluşumlardır. Siyasilerin göremediği ya da eksik kalan yerlerde kongreler devreye girer. DTK, Kürt sorununun demokratik çözümünü hedefleyen bir kongredir. Dolayısıyla bu gözaltılarla DTK itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. DTK kaldığı yerden çalışmalarını sürdürecektir” diye konuştu. 
 
‘DİKKAT DAĞITILIYOR’
 
Ortada bir sorun olduğunu, bu sorunun isminin doğru konulduğu zaman linçle karşı karşıya kalındığını kaydeden Güven, şunları söyledi: “Bu ülkede milyonlarca Kürt var. Dilleri, kültürleri, yaşam biçimleri var. Coğrafyaları var, bu coğrafyanın ismi Kürdistan’dır. Bunu söylediğimiz için linç ile karşı karşıya kalıyoruz. Evet, Kürtler bu ülkenin asli kurucularıdır. Bu ülkede bin yıllık bir kardeşlikle yaşamışlardır. Şimdi de böyle yaşamak istiyorlar. Kendi kimlikleri, dilleriyle yaşamak istiyorlar. İsviçre gibi küçük bir yerde 4 tane resmi dil var. Neden Kürt dilinden korkuluyor. Kürtleri ülkeyi bölmeye çalışan, ülkenin düşmanıymış gibi göstermeye çalışan bir zihniyet var. Bu zihniyete karşı mücadele ediyoruz. Bu ülkenin her taşı, toprağı ve coğrafyasında bizim de emeğimiz var. Son yaşananlara baktığımızda Kürtlerin 3 büyük kentine kayyum atandı. Buna karşı kayyum protestoları devam ediyor. Halkımız bunu bir darbe olarak nitelendirdi, asla kabul etmeyeceğini dile getiriyor. Halk, seçimle gelen insanların bu şekilde görevden alınmalarının doğru olmadığını ifade ediyor. Bunun karşısında zor durumda kalan iktidar başka yöntemlere, yollara başvuruyor, kamuoyunun dikkatini başka yere çekmeye çalışıyor. Şu anda olan biten bu, biz bunu kaygıyla izliyoruz.”
 
‘GERÇEĞİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
 
Bu yaklaşımların ülkeye bir şey kazandırmadığını ve sorumluluk noktasında olduklarını ifade eden Güven, şöyle devam etti: “Ama biz gerçeğe dikkat çektiğimizde sözlerimiz cımbızlanarak başka şekilde verilmeye çalışılıyor. Biz açık ve net söylüyoruz, Kürt sorunu demokratik bir çözüme kavuşmadığı sürece bu sorunlar yaşanmaya devam edecektir. 40 yıllık bir süreci ele aldığımızda denenmeyen yöntem kalmadı. Tek denenmeyen şey barışmak ve birlikte çözüm bulmak. Kalıcı bir çözümü bu ülkeye kazandırmak, 2013 ve 2015 yılları arasında denendi, yaklaşık 3 yılda herkes derin bir nefes aldı. Evet, barış güzel iştir. Barış için çalışalım, hatta barış için savaşalım. Herkese gidelim, herkese anlatalım ve ülkenin özlem duyduğu barışı gerçekleştirelim. Bunun için bir çaba oldu, bu çaba 7 Haziran ile birlikte heba edildi. Dolayısıyla biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Türkiye’de bütün sorunların başında Kürt sorunu var. Kürt sorununu çözmek mümkündür. Bunu en son avukatları ile görüşen Sayın Öcalan açıkça ifade etmiştir. ‘Devlet hazırsa ben bu sorunu bir haftada çözerim' demiştir. Bunun çok değerli bir söylem olduğunu düşünüyoruz. Bu gerçekleşirse herkes daha rahat bir nefes alır. Türkiye’nin içte, dışta yaşadığı bütün sorunlar Kürt sorununa bağlı olarak gelişen krizlerdir. Bunların tamamının sona ereceğini düşünüyorum. Demokratik bir Türkiye içerisinde Kürt sorununun çözülmesi mümkündür. Bunun mücadelesini de vermeye devam edeceğiz.”
 
‘ANNELERİN TALEBİ AYNI’
 
HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde ailelerin başlattığı oturma eylemine dikkat çeken Güven, annelerin taleplerinin önemli olduğunu düşündüklerini ifade etti. Hiçbir annenin evladını yitirmek istemeyeceğini, hiçbir koşulda evladının ölmesine ya da başka bir şey yaşamasına seyirci kalamayacağını belirten Güven, şunları söyledi: “Annelik duyarlılığıyla geliştirilen bir eylem. Her zaman söylüyoruz, baş göz üstünedir. Fakat Diyarbakır HDP il binası önündeki eylem daha farklı bir eyleme benziyor. Çünkü anneler yıllardır çocukları için kaygı duyduklarında, haber almak istediklerinde, içleri yandığında gelmişlerdir parti binalarına, içeri girmişlerdir yöneticilerimizle görüşmüşlerdir. Bu konuda bir sıkıntı yok. O kapı onlara açık zaten, ama bilinçli bir şekilde kapının önünde oturmak, annelerin ağzına yakışmayacak küfürler, hakaretler sarf etmek hakikaten dikkat çekicidir. Bu noktada söylediğimiz şey şu: Evet, bir çözüm arıyorsunuz, çözüm aramak sizin en doğal hakkınız. Fakat gerçekten çözümü savaşta diretenlerin kapısında aramalısınız. Çünkü HDP varlığıyla, bütün çalışmalarıyla kalıcı, onurlu bir barışın inşası için çalışıyor. Kimseyi başka bir yere göndermek gibi bir derdi yok. Anneleri sürekli davet ettik, dedik ki buyurun gelin birlikte çözüm arayalım. Cumartesi Anneleri, tutuklu aileleri, Barış Anneleri, Roboskili anneler ve Şenyaşar'ların annesiyle el ele verelim; hak, hukuk ve çözüm arayalım. Bütün anneler yan yana, el ele, omuz omuza vermeli. Çünkü hepsinin amacı ortak. Cumartesi Anneleri on yıllardır aynı şeyi söylüyorlar; çocuklarının nasıl götürüldükleri belli olmasına rağmen faili meçhul deniliyor ama failleri belli. İktidardan bu çözümü beklerken, yanlarına iktidarın bir bakanının gelip ziyaret ettiğini ya da ‘Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz’ dediklerini görmediler. Ama Diyarbakır il binası önünde 10 aileye her gün bir bakan geliyor. O bakanlar, Meclis'in üçüncü en büyük partisi olan HDP'nin il binası önüne geliyor. HDP il binasının önünde yaşananları farklı bir şeye dönüştürmeye çalışıyorlar. Ama kimse annelerin ortaya koyduğu iradeyi parçalamamalı, farklılaştırmamalı ve ötekileştirmemeli. Annelerin gözyaşının rengi aynıdır. Annelerin talepleri aynıdır.” 
 
MA / Barış Polat

Diğer başlıklar

22/11/2019
23:11 Rusya panzeri sivil araca çarptı: 3 kadın yaşamını yitirdi
23:07 Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: QSD ile çalışmaya devam edeceğiz
22:22 ‘Tenê Ez’ Kadıköy’de tiyatro severlerle buluştu
22:18 Öldürülen Merve Ünal davası: Tanık polisler sanık polisi yalanladı
22:08 Temelli: Rojava'da ortaya çıkan siyasi irade Ortadoğu ve Türkiye'ye barışı getirecek
21:56 3 HDP'li eşbaşkanın gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
21:55 Erzurum’da kimyasal maddeden 18 kişi zehirlendi
21:46 Kartal’da kadınlar panelde bir araya geldi
19:35 Antalya'da kadınlar film gösteriminde bir araya geldi
19:13 Karayazı’da 8 kişi gözaltına alındı
18:56 Osmaniye Cezaevi'nde 30 tutuklu açlık grevinin 11'inci gününde
18:11 Habur'daki araç kuyruğu 20 kilometreyi buldu
18:05 Bahçeli: Seçim zamanında, 2023 Haziran’da yapılmalıdır
18:01 Yalova’da 3.7 büyüklüğünde deprem
17:47 HDP’den dünyadaki halk ayaklanmalarına dair dayanışma mesajı
17:07 Dersimli kadınlar 25 Kasım etkinliğinde buluştu
17:01 Cinsel istismar faili 6 kişinin yargılandığı dava ertelendi
17:01 Öğrenci Kolektifleri: Baskı politikaları gençliği mücadelesinden alıkoymaya yetmez
17:00 AKP’li belediye başkanından ilginç iddia!
16:48 Yöresel kıyafetleriyle kadınları Gece Yürüyüşü’ne davet ettiler
15:42 ‘KHK mağdurları bir an önce işlerine iade edilsin’
15:40 'Nafakayı savunmak yaşam hakkını savunmaktır'
15:20 Urfalı kadınlar 'Kozik'ı izledi
15:10 Diyarbakır Barosu: Kamu görevlileri 'cezasızlık zırhı' ile korunuyor
15:06 Kadın tutuklulara dayanışma kartı gönderdiler
14:38 Anarşist Kadınlar: Kadınlar değil hapishaneler kapatılsın
13:50 CHP ‘termik santraller’ ile ilgili düzenlemeyi AYM’ye taşıyacak
13:44 Kılıçdaroğlu: Kayyım atamaları doğru değil
13:19 Hacı Lokman Birlik'in cenaze törenine katılan baba ve 9 kişiye beraat
13:04 İKD Kasım ayı raporunu açıkladı: AKP şiddeti körüklüyor
12:51 Kayyumu protesto edenler yargılandı: Demokratik hakkımızı kullandık
12:48 Rusya: Türkiye’nin Kuzey Suriye harekatı ile DAİŞ militanları serbest kaldı
12:33 Çekmeköy'de askeri alanda yangın
12:20 HDP Sözcüsü Kubilay: AKP iktidarı azınlığa düştü ve meşruiyetini kaybetti
12:18 Tutuklanan gazeteciler için meslektaşlarından ortak çağrı: Gazetecilik suç değildir
12:08 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
12:03 Başkaya hakkında beraat kararı
11:53 Antep’te 16 kişi 9 gündür gözaltında
11:50 Avukat Fuat Şengül tutuklandı
11:41 Batman’da kadın şiddetine karşı giydirilen otobüslere engel
11:19 Başkaya: Gerçeği söylemenin bedelini ödemeye hazır olanlar vardır
11:17 Enerji Bakanlığı'nın bütçe görüşmesinde ‘termik santral’ protestosu
11:16 ÖZDEP 26 yıl önce kapatılmıştı
10:18 ‘HDP’nin deklarasyonu birlikte mücadele çağrısıdır’
09:47 Siverek'teki katliamda Zülfükar İzol isyanı: Onayının olmamasının imkanı yok
09:16 Kawa Nemir: Kürtçe henüz keşfedilmemiş birçok form için fırsatlara sahip
09:14 Aydın: Kent Ormanı rezerv yapı alanından çıkartılmalı
09:13 Avukat Gül: Yargı reformuyla kadın kazanımları yok edilmek isteniyor
09:12 ‘Savaşa değil, eğitime bütçe’ talebiyle sokağa çıkacaklar
09:11 Dr. Koç: Ana dilde sağlık hizmeti tanı ve tedavide belirleyici
09:11 'Yaşamak istiyoruz' çığlığını büyütelim
09:09 Açlık grevinin ardından cezaevlerinde sorunlar arttı
09:08 Psikiyatri uzmanı Haluk Savaş: Aşırı ekonomik sorunlar intihara sürükleyebilir
09:07 İstanbul’un farklı yerlerinde eylem yapan işçiler: Mücadelemiz devam edecek
09:06 Garzan Mezarlığına defin edilmişti, DNA uyuşmuyor denilerek cenaze aileye verilmiyor
09:05 Sendikalardan Erdoğan’ın sözlerine tepki
09:04 Engelli maaşıyla yaşam mücadelesi veriyor
09:02 Babadan oğula bir asırdır dönüyor
09:00 22 KASIM 2019 GÜNDEMİ
21/11/2019
23:57 Kadını katleden sanığın rahat tavırları dikkat çekti
23:02 Tiyatro oyunu 'Bêrû' İstanbul'da sahnelendi
22:31 Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi
22:08 QSD Genel Komutanı Ebdi: Ateşkes garantörleri katliamları önlemekten sorumludur
20:31 Adana’da kadınlar 25 Kasım mesajı verdi
20:23 İsrail Başbakanı Netanyahu'ya yolsuzluk davası
18:37 Belediye çalışanlarına eşbaşkanlar hakkında zorla ifade imzalatılmak istendi
18:18 Dargeçit’te gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
18:16 Nusaybin Davası'nda görülen 3 duruşmada 'reddi hakim talebi'
17:59 DTCF’de ülkücülerden saldırı: Bir öğrenci yaralı, biri tehdit edildi
17:51 Cumhuriyet davasında mahkeme heyeti Yargıtay'ın bozma kararına karşı direndi
17:44 Barış istemenin bedeli 177 bin TL
17:42 10 Ekim Davası sona erdi: DAİŞ'i savunan avukat hakkında suç duyurusu
17:37 İzmir’de engelli gencin istismar davası ertelendi
17:13 Özgür Halk Dergisi Müdürü Gülecan’a 3 yıl 9 ay hapis cezası
16:54 Güney Koreli yurttaşın ölümüne ilişkin 1 kişi tutuklandı
16:53 Antep’te 16 kişinin gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
16:52 Diyarbakır Barosu adına düzenlenen at koşusunu iptal etti
16:49 Cinsel istismar davasında sanık beraat etti
16:42 AKP ile MHP darbeci Kenan Evren’e sahip çıktı
16:39 10 Ekim Davası’nda konuşan avukatlar: Belgeler saklanıyor
16:25 HDP’li milletvekilleri hakkında 45 fezleke daha
16:24 AKP-MHP kadın istihdamının araştırılmasını istemedi
16:23 Öztürk: Savcı hakkımızdaki suçlamaları açıklayamıyor
16:10 Mühendisin öldüğü cami inşaatına ilişkin ihmaller açıklandı
16:00 Eğitimcilerden mitingine katılım çağrısı
15:46 Kadın tutuklulara dayanışma kartı
15:06 KHK ile kapatılan Özgür Gündem davası görüldü
15:05 Sanatçı Akdağ tutuklandı
15:00 Yüksekkaya’ya ilk duruşmada beraat
14:56 10 Ekim Davası'nda sanık avukatı konuştu: El Bab’a girilmese bombalar patlamayacaktı
14:44 Ölülerin cenazesine ambulans ve taziye yeri verilmemesi Meclis gündemde
14:42 İngilizce öğrenme kitabında kadının öldürülmesi meşrulaştırıldı
14:42 Çevre Bakanı Sur’a kaç ailenin geri döndüğünü yanıtlamadı
14:37 İzmir’de ‘Kadına yönelik şiddet’ paneli
14:36 Paylan: Saddam Hüseyin de bütün kaynaklarını silaha ayırdı, abad oldu mu?
14:29 KESK: Kayyumlarla rant dağıtılıyor
14:15 Güçbirliği Tekstil işçileri tazminatları için eylemde
13:56 SES: Darülaceze’de şiddet uygulayanlar hakkında yasal işlem başlatılmalı
13:50 Fincancı yargılandığı davada savunma yaptı: İşkenceyi ifşa ettim
13:33 Sürücü: Kadının ilerleyişinden ve başarısından korkuyorlar