‘Sensiz Olmaz’da ikinci perde açılıyor!

img
 
DİYARBAKIR - AKP iktidarı, Kürt sorunu, Arap Baharı, yeni anayasa süreci, bürokrasiyle kavgasının baş gösterdiği 2011 yılındaki siyasi, askeri ve iktisadi bunalımların içinden çıkmak için himayesindeki STK’ler üzerinden organize ettiği “Sensiz Olmaz!” yürüyüşünün ikinci perdesini “Kürt anaları” adıyla bu kez Diyarbakır'da örgütlüyor. 
 
Tayyip Erdoğan yönetimindeki AKP iktidarı, 2011 yılında yaşadığı askeri-siyasi ve iktisadi gibi çoklu sorunların içinden çıkmak için himayesindeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) üzerinden organize ettiği “Teröre Karşı Sensiz Olmaz!” yürüyüşünün ikinci perdesini Diyarbakır’da açıyor. 2010 yılında yapılan 12 Eylül referandumunun hemen ardından “Yeni Türkiye”nin temellerini güçlendirmek için 12 Haziran 2011 yılında yapılan genel seçimlerden başarıyla çıkan AKP; siyaset, ekonomi, hukuk, eğitim, dış politika, insan hakları ve bürokrasiyle kavgasını çözemedi. Aynı zamanda Kürt sorunu ve “Arap Baharı” gibi dev dalgaları “Neo-Osmanlı” fikriyle karşılayan AKP, bir yandan da “ortağı” Fethullah Gülen Cemaati’nden operasyonlar yiyordu.   
 
2011’DE KOŞULLAR NEYDİ?
 
Türkiye 12 Haziran 2011 tarihinde en kritik seçimlerinden birini yaşadı. Bu süreçte “Vesayet rejimi” olarak adlandırılan askeri müdahaleleri tamamen geride bırakmak ve bürokrasiyle olan kavgasını tarihe gömmek isteyen AKP, halktan istediği desteği aldı ve sandıkta tek başına iktidar olarak çıktı. AKP birinci parti oldu, bürokrasideki dönüşümü de sağlamaya başladı ancak ortağı olan Fethullah Gülen Cemaati, 2008’de Ergenekon, 2009’da “KCK”, 2010’da ise “İrtica ile mücadele” ve Balyoz davalarıyla sürdürdüğü operasyonları bu süreçten sonra da çekmeye devam ediyordu. 
 
YENİ ANAYASA SÜRECİ
 
Aynı yıl sıkışmayı bertaraf etmek isteyen AKP, bugün dile getirdiği “sistem revizyonu” gibi yeni bir anayasa sözünü piyasaya sürdü. Dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek, anayasa konusunu noktalamak istediklerini ve toplumun her kesiminden gelecek görüşleri kabul edeceklerini ileri sürdü. 
 
EKONOMİK BÜYÜME YAVAŞLADI 
 
2011 yılının ikinci çeyreğinde ekonominin büyüme ivmesi yeniden yavaşladı, güven zedelendi ve gelgitler 2013’e kadar sürdü. 
 
EĞİTİMDE YENİ DÖNEM 
 
AKP toplumsal desteği canlı tutmak için önceki yıllarda mağdur edilmiş mütedeyyin kesimlere yönelik bazı adımlar atmaya başladı ve başörtüsü serbestliği kararını aldı. Aynı yıl Türkiye tarihinde yayımlanmış en kapsamlı öğrenci affı çıkarılarak, kapsayıcılık görüntüsü verildi. 
 
KÜRT SORUNUNDA SİLAHLI ÇÖZÜM 
 
Bu gelişmeler yanı sıra Türkiye’nin kangrenleşen Kürt sorununda da yeni bir evreye girildi. PKK ile 2009 yılında Oslo’da yürütülen gizli görüşmeler daha sonra cemaat tarafında deşifre edilecekti. Ve tarih 28 Aralık’ı gösterdiğinde Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski Köyü’nde 34 köylünün ölüm fermanıyla savaşın derinleşeceği gösterildi. Böylece Kürtlerle barışma ve çözüm ihtimali yeniden karamsarlığın ağır bastığı karanlık bir yıla girildi. 
 
KAPIDA ARAP BAHARI 
 
AKP iç çelişki ve çatışmaları organize etmeye ve hakim olma çalışmalarını yürütürken, “Büyük Osmanlı” hayaliyle karşıladığı Arap Baharı da dalga dalga yayılmıştı. 17 Aralık 2010’da Tunus’ta başlayan isyan süreci, Yemen, Mısır, Libya ve Türkiye’nin yanı başı olan Suriye’ye 15 Mart 2011’de sıçramıştı bile. İçeride “Yeni Türkiye”yi kurmaya çalışan AKP, dışarıda da Neo-Osmanlı hayaliyle Şam’da Cuma namazını kılmaya niyetlendi. 
 
'SENSİZ OLMAZ!' 
 
Ancak ne var ki iç ve dış siyasi-askeri ve iktisadi sorunlar AKP’ye istediği ivmeyi kazandıramıyordu. Hayali kurulan bugünkü Türkiye’nin temellerinin örülmesi için Erdoğan’ın daha fazla desteğe ihtiyacı vardı. Bu yüzden de “korku, rüşvet ve kayırmacılıkla” bünyesinde topladığı 25 STK üzerinden “Birliğe Çağrı Platformu” kurduruldu. “Teröre Karşı Sensiz Olmaz” adıyla 30 Ekim 2011 Pazar günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bağımlılıklarını itiraf etmiş meslek örgütleri, sendika konfederasyonları, dernekler ve siyasi partilerin desteğiyle İstanbul'da büyük bir yürüyüş yapacaklarını duyurdu. “Milletimizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu olaylar karşısında bizler sessiz kalmayacağız” diyen Hisarcıklıoğlu, “terör” adı altında Kürtlere karşı “İşçiyiz, işvereniz, esnafız, memuruz, emekliyiz, çiftçiyiz, doğuyuz, batiyiz, kuzeyiz, güneyiz. Biriz, beraberiz. Oynanan kirli oyuna hep birlikte karşı duracağız. Birliğimizi savunacağız. Hepimiz biliyoruz ki, bu milletin tarihinde kirli oyunlar eksik olmamıştır. Bu kirli oyunları, her zaman milletimizin azim ve kararlılığı bozmuştur. Bizim en büyük gücümüz, kardeşliğimiz olmuştur. Bugün kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler bilmelidir ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür” çağrısını yapıtı.  
 
Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda Türk-İş, Kamu-Sen, Memur-Sen, Hak-İş ve TESK başkanlarını da yanına alarak, CHP, Saadet Partisi, DBP, Has Parti, DSP, BBP ve bazı STK’lerle görüşerek, AKP adına destek istedi. Gerek muhalefetin karşı çıkışı gerekse aralarındaki çelişki ve çatışmalardan kaynaklı bir türlü dikiş tutmayan “Sensiz Olmaz!” yürüyüşü Van’da meydana gelen büyük deprem fırsat çevrilerek ertelendi ve üstü kapatıldı. 
 
2013 Gezi direnişi iktidarı bir kez daha derinden sarsmıştı. Şoku atlatamayan AKP’ye bir darbe daha yine ortağı Gülen Cemaati’nden gelmişti. 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğulları ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun yakın akrabasının da olduğu bir gruba yolsuzluk ve rüşvet operasyonu başlatıldı. Zora düşen iktidarın, Kürtlere sarılmanın dışında çaresi kalmamıştı. Bu yıl Kürtlerle kurduğu “Çözüm Masası”nda ekonomiden siyasete, her alanda derin nefesler almaya başladı. Ancak batmış esnaf hesabıyla demokrasi yerine milliyetçi ve ırkçı politikada medet uman AKP, yeniden “teröre lanet yürüyüşleri” adı altında HDP şahsında Kürtleri karşısına alarak 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine hazırlandı. Seçimin sloganlarından biri de ne tesadüf ki, “Sensiz Olmaz Projesi” diye atıldı. 
 
KASET BAŞA SARDI 
 
HDP’nin parti olarak seçime girmesi sonucu tek başına iktidar olmayı kaybettiğini gören AKP, PKK Lideri Abdullah Öcalan’la kurduğu “Çözüm Masası”nı devirdi. 7 Haziran seçim sonuçlarını tıpkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu gibi kabul edilmeyerek iptal edildi. 1 Kasım’da yeniden tek başına iktidar olan AKP, bu süreçte DAİŞ’e yüklenen birçok toplu katliamı açığa kavuşturmaktan uzak durdu. Bu süreçle iç içe savaş koşulları hızla şiddetlendi ve kent merkezlerine kadar sıçradı. Kürtler “Çöktürme Planı” ile dize getirilmeye çalışılırken, “15 Temmuz 2016 askeri kalkışma” yaşandı. Hükümet, 21 Temmuz’da OHAL ilan ederek “Allah’ın bir lütfu” olarak “Yeni Türkiye” için peş peşe Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayınladı. Hak, hukuk, adalet ve özgürlüklerin askıya alındığı süre içerisinde binlerce insan işsiz bırakıldı ve cezaevlerine konuldu. İçerde bunlar yaşanırken, Emevi Camii’nde kılınacak öğlen namazına artık geç kalınmıştı. En azında Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim şekli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak değişmişti. Fakat ekonomi dibe vurdu, Kürt sorunu uluslararası boyut kazandı, AKP tutunduğu MHP’yle hükümet ediyor, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana gibi büyükşehirlerin çoğunu kaybettiler; Suriye’de girilen bataklık İdlib’de sona gelindi ve parti iç çatışmalar alevlendi… 
 
‘SENSİZ OLMAZ’ YİNE SAHNEDE 
 
AKP, tıpkı 2011 yılında olduğu gibi bugün de içeride ve dışarıda, askeri-siyasi ve ekonomik olarak bir bunalımın içinde ve yönetme becerisini kaybetmiş durumda. MHP’yle oluşturduğu “Cumhur İttifakı” artık Erdoğan iktidarını ayakta tutamıyor. Bu yüzden de 2011 yılında fiyaskoyla sonuçlanan “Sensiz Olmaz!” yürüyüşü bugün halk içinde hiçbir itibarı kalmamış Mehmet Metiner, Orhan Miroğlu gibi bazı “Kürtler”, 90’ların cinayet şebekesi Hizbullah, ihbarcılığı mahkeme tutanaklarında sabit Doğu Perinçek, “bana bir ekmek düşer mi” düşüncesinde olan bazı “İslamcı Kürtler” ile birlikte HDP’nin kapısına dayanmış durumdalar. Bu yüzden de bizzat İçişleri Bakanlığı tarafından yönetildiği izlenimi veren “Mülki İdare Haber” isimli Twitter hesabında 3 Eylül’de yapılan “Çocukları PKK terör örgütü tarafından kaçırılan annelerin, örgütün elinden çocuklarını geri alma mücadelelerine destek verilmesi; hem onların çocuklarına kavuşmalarına, hem de bölgedeki psiko-sosyal ortamın değişmesine büyük katkı sağlayacaktır” açıklamasının ardından HDP’ye karşı “Kürt analar” adıyla çok yönlü kuşatma ve provokasyonlar üst üste organize edilmeye başlandı. 2011 yılında organize edilen “Sensiz Olmaz!” yürüyüşü gibi bugün tüm antidemokratik güçlerin ortaklığıyla yaratılmak istenen kampanya da fiyaskoyla sonuçlanacağını tarih herkese gösterecek! 
 
Temcit pilavı gibi ısıtılan bu eski oyun AKP’yi kurtarır mı, ömrünü bir süre daha uzatır mı bilemem ancak ve ancak Türkiye’nin düze çıkması ve Kürt sorununun çözümü adil ve eşit bir barış masasıyla mümkündür. 
 
MA / Sedat Yılmaz

Diğer başlıklar

20/02/2020
23:36 Merkel ve Macron’dan Putin’e: Erdoğan ile İdlib'i görüşmeye hazırız
22:51 ‘Xewna Şevek Havînê’ oyunu Şişli’de sahnelendi
22:18 Güney Sudan’da iç savaş sona erdi
21:52 Barolardan HSK'ya istifa çağrısı
21:34 Bakan Albayrak: AB ülkelerini geride bıraktık
21:31 Suruç Aileleri’nin adalet arayışı 55’inci ayında
20:30 Erdoğan Sarrac ile görüştü
20:27 Şam’da patlama
19:55 Van'da şüpheli kadın ölümü
19:51 Davutoğlu’ndan Gezi açıklaması
19:43 BM:Libya’da ateşkes görüşmeleri yeniden başladı
19:34 AB, bütçe görüşmeleri için olağanüstü toplandı
18:43 Görelespor’dan Vali Yaman’a tepki
18:38 Güler, İngiliz mevkidaşı ile görüştü
18:10 Uçak kazasına ilişkin Bakanlık’tan açıklama
17:59 İdlib’te çatışma: 2 asker yaşamını yitirdi
17:45 ‘Yalnız Ülkenin Dağ Çocukları’ adlı kitaba toplatma kararı
17:38 Rusya’dan ‘Suriye'deki teröristlere destek ve silah vermeyi durdurun’ çağrısı
17:19 Kapıköy Gümrük Kapısı'nda korona virüsüne karşı tedbir
17:06 Diyarbakır'da kadınlardan anadil açıklaması
17:02 Elif Mutlu davası ertelendi
16:54 Suç örgütü lideri Yılmaz: İfadem alınsaydı Hrant Dink yaşıyor olacaktı
16:26 Özgür Gündem davası ertelendi
16:07 Gazeteci Hakkı Boltan serbest bırakıldı
16:05 Özalp ve Saray'da 8 Mart etkinliği
16:02 HDP Almanya’daki ırkçı saldırıyı kınadı
16:02 HDP il binasındaki açıklamaya soruşturma
15:54 İzmir'de şehir hastanesi tepkisi: Şirket hastanesi istemiyoruz
15:28 Hasankeyf'in tabelası da sökülmek istendi
15:25 Evli olduğu kadını ve kardeşini öldüren erkeğe müebbet istendi
15:23 Tanrıkulu'ndan Kavala'nın tutuklanmasına tepki: Hukuksuzlukta payı olanlar yargılanacak
15:04 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan Kürtlere 'dile sahip çıkın' çağrısı
14:59 Davutoğlu’ndan Kavala açıklaması
14:22 Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde iş bırakma eylemi
14:13 Nusaybin Davası'nda tecrit vurgusu
14:12 Almanya'daki ırkçı saldırıların şüphelisi annesi ile ölü bulundu
14:08 İBB eski Genel Sekreteri’ne 9 yıl hapis istemi
14:08 TJA: Asimilasyonla mücadele edelim, dili geliştirelim
14:02 Gözaltındaki gazeteci Boltan’a Musa Anter sorgusu
13:59 HDP'liler: 23 Şubat'ta Ankara'dayız
13:48 Psychology Kurdî 'Cinselik ve toplum' dosyasıyla raflarda
13:27 Adana'daki zamlara tepki: Geri çekilsin
13:24 İzmir’de bir ayda 2’si çocuk 9 kişi tehdit edildi
13:13 HDP’li 6 isim hakkında 10 fezleke Meclis’e geldi
13:12 HDP Kongresi’ne enternasyonalist dayanışma
13:12 İstanbul’da Kürtçe Shakespeare rüzgarı
12:33 Kürtçe'nin mihenk taşı: Enstîtuya Kurdî
12:19 Almanya'da iki kafeye saldırı: Ölenlerin çoğunluğu Kürt
12:16 Kurtulan: Sarısaç suçüstü yakalayınca hedef haline getirildi
12:06 Kayıp Didem’in cansız bedeni bulundu
12:01 Medeni Yıldırım davası: TÜBİTAK rapor hazırlamayacağını bildirdi
11:40 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
11:39 Dr. Sîpan: Sağlık emekçilerinin toplumun dilini bilmesi hayati önem taşır
11:33 Ücretleri ödenmeden atılan metro işçileri grevde
11:14 Arslan'ı katleden erkek yarın mahkemeye çıkarılacak
10:41 Kadir Şeker’in sağlık raporu dosyaya girdi
10:36 Aldar Xelil: İdlib'de yaşananlar planlı
10:33 Bir işçi daha intihar etti!
10:31 İdlib’de olanlar sonu belli bir tiyatro!
10:22 Kürt Dil Platformu konferans düzenleyecek
10:22 Avukat Köylüoğlu tacizden tutuklandı
10:22 Abdüllatif Şener: Darbe söylentileri Erdoğan için bir çıkış yoldur
10:03 Alınak: Polis korumasında olan zavallılardan çok mutlu ve özgürüm
09:57 'Çalışmak kadınları güçlü kılıyor'
09:27 Mardin Valisi Kayyım Yaman’a tepki: Tek adamlık rejiminin yereldeki örneği
09:13 'Oğlum suçsuz yere ölmesin'
09:13 Cizreliler: İnsanlar yoksulluk ve çaresizlikten intihar ediyor
09:13 Gençlik örgütleri: İntiharların sorumlusu iktidardır
09:11 Eşini kaybeden Nigar Kapağan: Çığ değil ihmal öldürdü
09:11 Kayyımın koruma polisinin eşi belediyeye şube müdürü yapıldı
09:11 Kayyım kaymakamlığı belediyeye taşıyor
09:09 Yasak kararını Van Valisi vermiyorsa kim veriyor?
09:08 Mardin Valiliği bir kez daha 'terör' savunması yaptı!
09:08 Afgan bebek, Pakistanlı genç, Suriye vatandaşı, İranlı...
09:07 HDP'li Önlü: Kaybettiren-kazandıran pozisyondan çıkacağız
09:06 Süleyman Şah Türbesi ve ‘zamanın ruhu’
09:00 Küçük Leyla’nın davasına yarın devam edilecek
09:00 20 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
00:12 Hivron ve Bajar’dan Mersin’de konser
00:08 Hakkari ve Yüksekova’da okullar tatil
19/02/2020
22:54 Pentagon’dan İdlib açıklaması
22:01 Sinirlioğlu: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak
21:29 Af Örgütü: Serêkaniyê ve Girê Spî’de 180 sivil yaşamını yitirdi
21:16 Osman Kavala yeniden tutuklandı
20:25 'Ekonomik krizin faturasını bu iktidar ve sistem ödemek zorunda'
19:37 Urfa’da eylem ve etkinlik yasağı
19:30 İran’da 2 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
19:08 Yüksekova’da halk toplantısı düzenlendi
19:05 Ağır hasta tutuklu Terfa Akçın tahliye edildi
19:01 Ankara’da bir kadın katledilirken, Hatay’da bir kadın yaralandı
18:45 ENKS temsilcileri Çavuşoğlu ile görüştü
18:19 Mersin'de büyük kongreye çağrı
18:14 Gezi davasında beraat kararı veren heyete soruşturma izni
17:58 Libya Hafter ile müzakerelerin askıya alındığını duyurdu
17:50 Polisler tarafından darp edilen yurttaş 4 gündür yoğun bakımda
17:24 Çocuk istismarını engellemeye dönük önerge AKP-MHP oyuyla reddedildi
17:19 Şoygu ve Hafter Moskova’da görüştü
17:03 HDP'li vekiller: Türkiye’de idam cezası fiilen uygulanıyor
16:58 Büyükada Davası ertelendi
15:42 Amedspor deplasmanda mağlup oldu