‘Cezaevlerinde etkili ve idari bir denetim yok’

img
ANKARA - İç Anadolu Bölge Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini içeren 3 aylık raporunu açıklayan İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu, cezaevlerinde birçok ihlalin yaşandığının yanı sıra etkili bir idari ve yargısal denetim olmadığı tespitinde bulundu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu, “İç Anadolu Bölgesi Hapishaneleri Nisan-Mayıs-Haziran 2019 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu” nu, şube binasında düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı. Amasya E Tipi Kapalı Hapishanesi, Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi, Çorum L Tipi Kapalı Hapishanesi, Dinar T Tipi Kapalı Hapishanesi, Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi, Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi, Sincan Kadın Kapalı Hapishanelerini kapsayan raporu, İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu Üyesi Nuray Çevirmen okudu.
 
Raporda yer alan ihlaller şöyle:
 
AMASYA E TİPİ KAPALI CEZAEVİ
 
* 4 Mart 2019 tarihinden Turgay Üstünbaş için başvuru yapan aile telefon ile görüşemediklerini, açlık grevinde oldukları zamanda ilaçlarının verilmediğini, parası ile almalarına rağmen eşyalarının verilmediğini, banyo ihtiyaçlarının karşılanmadığını, iki yıldır görmediğini, can güvenliğinden endişe ettiklerini aktarmıştır. 
 
* 4 Mart 2019 tarihinden Seyfettin Yaşa için başvuru yapan eşi, hasta ve yaşlı olduğunu, kendisi ile aynı cezaevinde bulunan kardeşi Fethi Yaşa ile aynı koğuşa dilekçe vermelerine rağmen bu taleplerinin karşılanmadığını aktarmıştır. Yine Fethi Yaşa için başvuru yapan kardeşi, 28 yıldır cezaevinde olduğunu, açlık grevi sürecinde vitamin verilmediği yalnızca meyve suyu ve limon verildiğini; saç, sakal ve tırnaklarının uzadığını, tırnak makası ve tıraş bıçağı verilmediği için kesemediğini, ayakta duramayacak kadar halsiz olduğunu ve yaşamından endişe duyduklarını aktarmıştır.
 
BOLU F TİPİ KAPALI CEZAEVİ
 
* 16 Mayıs 2019 tarihinde mektup gönderen Burhan Güneş 2 Nisan 2019 tarihinde revire çıkarıldığı, 17 Nisan 2019 tarihinde Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümüne iki rahatsızlıktan dolayı sevk edildiğini, kolonoskopi önerisi ile hastaneye gelmesine rağmen doktorun bununla ilgilenmediğin, kelepçeli muayene ve yeşil reçeteye ilaç yazıp yazmayacağını askere sorduğunu, uygun olmayan ilaç yazıldığını ve bu ilacın mide ağrısına sebep olması nedeniyle kullanımı kestiğini, daha önce kullandığı ilaçları revirde yazdırdığını aktarmıştır.
 
* 27 Mayıs 2019 tarihinde mektup yollayan Abdulvahap Kavak Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğini, personelin olumsuz yaklaştığını, olur olmaz zamanlarda aramalar yapıldığını örneğin gece saat 02.00’da ani baskınlar şeklinde olduğunu aktarmıştır.
 
ÇORUM L T TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
 
* 5 Nisan 2019 tarihinde başvuru yapan Abdurrahim Özbay’ın yakını, cezaevinde ziyaret yaptığını, açlık grevi sürecinde koğuşlarına kamera yerleştirildiğini, ayakta sayım dayatıldığını, ani baskın aramalar yapıldığını, saç sakal traşı olmak istediklerinde dahi berberle birlikte çember içine alındıklarını ve konuyu müdürle konuştuklarını aktarmıştır.
 
* 5 Nisan 2019 tarihinde başvuru yapan Adnan İlik’in yakını telefonla kardeşi ile görüştüğünü, bu görüşmede odalara kamera yerleştirildiğini, koğuşlarının gece baskını ile arandığını; bu arama esnasında görevlilerin kapıları sert bir şekilde vurduklarını, yastıkları yere attıklarını, kişisel özel eşyalara el konulduğunu, aramalar esnasında tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını, ayakta sayım uygulamasına geçildiğini, bu uygulamalara karşı çıktığı için tartaklanıp hücreye atıldığını, sebepsiz yere iki kişinin daha hücreye atıldığını öğrendiklerini anlatmıştır. 
 
DİNAR T TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
 
* 13 Mayıs 2019 tarihinde de yine Dinar Kapalı cezaevinde kalan Mehmet Karanfil ve Osman Kazıkçı adlı iki mahpusun ailesi kurumumuza darp edildikleri, işkence gördükleri yönünde başvuru yaptı.
 
* Görüşme yapılan Mehmet Karanfil cezaevine getirilen kişilerin bu geçici oda denilen yerde darp edildiklerini de ifade etmiştir. Mehmet Karanfil kendileriyle birlikte adını bilmedikleri bir kişinin daha darp edildiğini, kendi darp vakalarında toplam 4 kişi olduklarını da aktarmıştır.
 
* Avukat görüşü yapılan Latif Kocatürk, kendisinin 8 Mart 2019 tarihinde Cezaevi Müdürü ve baş memurun da bulunduğu bir ortamda infaz koruma memurları tarafından koğuşun üst katında, ters çevrilmiş yüzüklerle yüzüne vurularak darp edilmesiyle ilgili olarak, Dinar Devlet Hastanesi'nden aldığı 26 Mart 2019 tarihli raporda "0,5X0,5 boyutlarında 4 adet yüzeysel sıyrık var" tespiti yapılmış olmasına rağmen, savcılık tarafından açılan soruşturmada "darp cebir olmadığına" dair karar verildiğini, bu karara karşı 20 Mayıs 2019 tarihinde itiraz dilekçesi verdiğini, ancak bu zamana kadar kendisine herhangi bir haber ulaşmadığını, itiraz dilekçesinin gönderilmemiş olabileceğinden kuşkulandığını belirtti.
 
* Osman Kazıkçı'nın annesi Fadime Demircan'ın yanına gelen bir infaz koruma memurunun, "Sen devletle, buranın müdürüyle uğraşamazsın. Bu şikayet işlerini bırak, çocuğuna zarar gelir." şeklinde ifadelerde bulunduğunu yine aile aktarmıştır. Yine aynı şekilde infaz koruma memurlarının Mehmet Karanfil'e "Bu olayı uzatmayın, kapatalım." dediği de aile tarafından aktarıldı.
 
KIRIKKALE F TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
 
* Yaşam alanlarını kamerayla gözetlenmekte, ziyaretçilerine su dahi götürmeleri engellenmekte, berberde makine ile tıraşın dayatılmakta, yemeklerin yetersiz ve kalitesizliği gibi sorunlar devam etmektedir.
 
* Çeşitli dergi ve gazetelere her biri için ayrı idari kararlar düzenlenerek verilmemekte; Proleter Devrimci Duruş, Mücadele Birliği, Atılım, Yeni Demokrasi, Kızıl Bayrak, Özgür Gelecek isimli dergi ve gazeteleri postayla yollandığı halde verilmemektedir. 
* Hasta mahpusların muayene-tedavi imkanları ortadan kaldırılmakta, hücreli ringle yolculuk ve kelepçeli muayene uygulaması yapılmakta, jandarma tarafından tedavimizi engelleme girişimleri meydana gelmekte, doktorlar kelepçelerin açılmasını istediğinde dahi buna uygun davranmamaktalar.
 
* Asgari talepleri disiplin cezalarına gerekçe yapılmakta; peşi sıra da disiplin cezaları ile infazları yakılmaktadır.
 
* Hücrelerimizde bulunan radyolara el konuldu. Sayımlara robocopla gelinmesi, adli tutsaklara ters kelepçe takılarak hücreden çıkarılmaları yönünde uygulamalar başlamıştır.
 
SİNCAN KADIN KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
 
* 8 Nisan 2019 tarihinde kurumumuza mektup gönderen Rihan Kavak Özbek; 3 Nisan 2019 tarihinde Numune Hastanesi endokrin ve metabolizma bölümüne sevkinin olduğunu, bu sevk esnasında kendisi ile birlikte hastaneye gitmekte olan başka bir kadın mahpusun tekli ring aracıyla gönderilerek ayrımcılığa uğradığını, astım ve panik atak olmasından dolayı kadın askerden ring kapısını açık tutmasını istediğini, ancak kadın askerin gelmek istemediğini ve kapıyı açmayacağını söylemiş olasından dolayı (bu kadın askeri daha önce şikayet etmesinden kaynaklı kişisel öfke duyduğunu düşünüyor) araçtan inmek zorunda kalarak hastaneye gidemediğini aktarmıştır.
 
‘İDARİ VE YARGISAL DENETİM SAĞLANMALI’
 
Raporun sonuç ve öneriler bölümünde de şunlar yer aldı: “Heyetlerimiz ve kurumumuz; cezaevi rejimi, fiziki koşullar ve uygulanan muameleler hakkında etkili bir idari ve yargısal denetim sağlanması gerektiğini tespit etmiştir. İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezanın Önlenmesi Sözleşmesi Seçmeli Protokolü’ne uygun şekilde, ‘bağımsız’ ulusal denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekmektedir. Tüm cezaevlerinde yaşananlara, hak ihlallerine, sağlığa erişim engellerine karşı Adalet Bakanlığını, ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.”
 

Diğer başlıklar

01:24 Elazığ Valiliği’nden gazeteci Akinan hakkında suç duyurusu
00:33 Soylu HDP’li belediyenin engellenen yardım tartışmalarına yanıt verdi
26/01/2020
23:15 Basketbolcu Kobe Bryant hayatını kaybetti
22:48 Enkaz altındaki 3 kişinin yeri tespit edildi
21:51 Bağdat’ta Yeşil Bölge’ye 5 füze saldırısı
20:06 Yurttaki deprem çatlaklarını duyuran öğrencilere ‘anonslu tehdit’
19:38 Gazetecilerin basın kartlarının iptal edilme kararından vazgeçildi
19:34 Azez’de bombalı saldırı:7 ölü
19:17 ‘Ömürleri dolan termik santraller derhal kapatılmalı’
19:01 Amedspor Teknik Direktörü Budakın istifa etti
18:57 HDP heyetinden depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
18:35 Hakkari’de 5 bölge giriş çıkışa yasaklandı
18:22 Erdoğan: Başından beri Libya’da askeri müdahalelerle çözüm alınmayacağını söyledik
18:12 Suriyeli genç enkazdan kurtardığı aile ile buluştu
17:41 Elazığ’daki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 38'e yükseldi
17:17 HDP’den Elazığ Valiliği’ne: Siyasi hesaplar halkın can güvenliğinin önünde tutulmakta
17:15 ‘Bir kadın daha unutulur gider mi sanıyorsunuz?’
17:10 Van’da yangın: 2 çocuk yaşamını yitirdi
16:52 Patnos'tan dayanışma çağrısı
16:47 Amedspor sahadan mağlup ayrıldı
16:41 Berna Laçin’e deprem paylaşımlarından dolayı soruşturma
16:20 Lice'de hava destekli askeri operasyon
16:19 Demirtaş’tan deprem mesajı
16:18 Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi
16:03 MSD: Kobanê'nin özgürleştirilmesi özgürlük tarihinde önemli bir noktadır
15:26 'Sol hareketler İslamiyet'e Avrupa merkezli bakarak dışlıyor'
15:01 Enkaz altında cansız çıkarılan 2 kişi defnedildi
15:01 Elazığ Valiliği'nden köy muhtarlarına: AFAD dışında gelen yardımları kabul etmeyin
14:53 AN-YAKAYDER İzmir’de şube açtı
14:42 Siirt’te öğrenci yurdun duvarları sıvayla kapatılıyor
14:34 Tepkiler üzerine Aydın tedavi altına alındı
13:29 Silopi Belediyesi'nden depremzedeler için kampanya
13:26 HDP Elazığ heyeti: Yardımlar AKP'li başkanların yakınlarına gitti
13:24 Kılıçdaroğlu: Bu günlerde polemiklerden uzak durmak lazım
13:03 DTSO ve DTB'den yardım kampanyası
12:48 Elazığ'da 4 kişinin daha cenazesine ulaşıldı
12:35 Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 35’e yükseldi
12:29 Sarı basın kartlarının iptal edilmesi Meclis gündemine taşındı
12:09 Dayanışma için yardım kampanyası başlatıldı
11:22 BM'den Elazığ mesajı
11:21 Parası yok diye ameliyatlı haliyle sokağa bıraktılar
11:11 Erdoğan eleştirel paylaşımlarda bulunanları hedef aldı
10:27 Fendik ailesi adalet istiyor
10:17 30 evin yıkıldığı mahalleye çadır vermediler
09:51 Depremin ön inceleme raporu yayınlandı
09:40 AFAD: Yaşamını yitirenlerin sayısı 31'e yükseldi
09:38 ‘Müslümandan solcu, solcudan Müslüman olmaz’ önyargısını yıkmak istiyoruz’
09:15 Barış: Azınlıklara 'gelmeyin' mesajı veriliyor
09:08 El Mihbaş: Radikallerin Libya'yı kontrol etmesi Arap ülkeleri ve Avrupa için büyük tehlike
09:07 Cezaevinde sayım bahanesiyle sürekli arama
09:05 Derik kayyımı belediye taşınmazlarını satışa çıkardı
09:02 26 OCAK 2020 GÜNDEMİ
01:18 Elazığ’da kurtarma çalışmaları sürüyor: 44 kişi enkazdan kurtarıldı
25/01/2020
23:01 Van Barosu ve Otelciler Derneği’nden deprem için yardım
22:04 Elazığ'da 5 yaşındaki çocuk ve annesi enkazdan çıkarıldı
21:09 HDP heyeti halkın toplandığı cemevlerini ziyaret etti
20:19 AFAD’dan son açıklama: Ölü sayısı 29’a yükseldi
20:06 'Ekonomi politik değil, ekoloji politik için mücadele edilmeli'
19:52 Elazığ’da 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha
19:30 Sosyal medyada 'deprem' paylaşımı yapan 2 kişiye gözaltı
19:23 Ekoloji Birliği Ege Bölge toplantısını gerçekleştirdi
19:10 HDP Elazığ Deprem Koordinasyonu'ndan köy köy deprem tespiti
18:38 Kadıköy’de Kanal İstanbul projesi tartışıldı
18:32 Elazığ depremi nedeniyle Barzani ve Merkel’den taziye mesajı
18:02 Tiyatro Mencel deprem sonrası oyunlarını iptal etti
17:58 ‘Deprem sırasında cezaevlerinin havalandırma kapıları açılmadı’
17:41 Bina enkazından 2’si yaralı 4 kişi çıkarıldı
17:31 'İhraç edilenlerin yerine yandaşlar alınıyor'
17:27 Malatya'da deprem sonrası içme suyu kesintisi
17:17 ‘10 saniye daha sürse bilanço farklı olurdu’
17:05 Sağlık örgütleri Elazığ’da: Olası depreme karşı hasar tespit çalışmaları başlamalı
17:03 RTÜK deprem haberlerine inceleme başlattı
17:00 35 yıl cezaevinde kalan Gülbahar: Askeri uygulamalar devam ediyor
16:12 Bakanlardan sonra Erdoğan Elazığ’a geldi
16:04 Ölüm orucundaki çocukları için eylem yapan aileye gözaltı
15:52 Depremde yaşamını yitiren 4 kişi toprağa verildi
15:40 Depremin etkisiyle Diyarbakır surları zarar gördü
15:35 Deprem paylaşımlarına soruşturma
15:16 Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi Şahin’in durumuna dikkati çekti
15:07 Mühendis ve mimarlar deprem bölgesinde yapıları inceledi
15:05 Önceki depremde önlem alınmadı, Çevrimtaş enkaza döndü
14:48 SES'ten şiddete karşı Beyaz Miting ve iş bırakma eylemi
14:43 Adıyaman Cezaevi’ndeki 814 tutuklunun tahliyesi başladı
14:41 Bağırsağı bir metre alınan tutuklu için özgürlük istendi
14:33 DTK'den Elazığ depremi için seferberlik çağrısı
14:24 Enkazdan yaralı çıkarılan hamile kadın yaşamını yitirdi
13:55 TMMOB: Depreme yönelik gerekli önlemler alınmadı
13:48 Eczacı Ayşenur Şimşek’in failleri soruldu
13:45 Kayıp yakınları: Doğal afetlerden önce gerekli önlemler alınsın
13:24 19 yıl önce kaybedildikleri kentte anıldılar: Fail Levent Ersöz'dür
13:10 Hasar gören Adıyaman Cezaevi boşaltılacak
12:39 Yan yana çöken binadan 6 kişi kurtarıldı
12:38 Enkazdan keçi ve eşek çıkarıldı
12:26 İslam ve Sol Çalıştayı başladı: Zihniyet devrimi yapıyoruz
12:16 HDP delegelerinden konferans değerlendirmesi
12:15 Elazığ sallanıyor: 300’e yakın artçı deprem
12:06 Deprem uzmanları: Uyarılarımız ciddiye alınmadı
12:05 Elazığ ve Malatya cezaevlerindeki tutukluların durumu iyi
11:58 HDP ‘deprem farkındalık yılı’ olsun dedi, AKP-MHP reddetti
11:30 Malatya'da trafik kazası: 7 yaralı