Şişli Etfal'de 7 sağlık çalışanı işten çıkarıldı

img
İSTANBUL - Dev Sağlık-İş, Şişli Etfal Hastanesi’nde 7 sağlık çalışanının işten çıkarıldığını, 40'ının ise ücretsiz izne gönderildiğini belirtti. 
 
Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), yaptığı yazılı açıklamayla Şişli Etfal Hastanesi’nde 7 sağlık çalışanın işten çıkarıldığını duyurdu. Açıklamada, hastanenin “Hasta yok” diye ultrason bölümünü kapattığı kaydedildi. 
 
Sağlık Bakanı’nın 32 bin sağlık çalışanı alınacak sözünün hatırlatıldığı açıklamada, “Kamu hastanesi olan İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görüntüleme merkezinde çalışan çoğunluğu sendikamız üyesi olan 7 sağlık çalışanı ihale bittiği gerekçesiyle işten atıldı. Yine hastanenin MR, Tomografi birimlerinde çalışan yine sendikamızın üyelerinin de bulunduğu 40’a yakın taşeron işçi ise ücretsiz izne çıkarıldı” denildi.
 
‘YANLIŞTAN DERHAL DÖNÜLMELİ’
 
Açıklamada, sağlık meslek örgütleri olarak yıllardır sağlık hizmetinin piyasalaştığını ifade ettiklerini bu durumun ise bunun bir örneği olduğu belirtildi. Sağlık çalışanlarının sözleşmelerinin bitmesinin bile beklenmediğinin altı çizilen açıklamada, “Hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerde ise şu anda yoğun olan birimlerde çalışmaya hazır olduklarını da açık bir şekilde ifade eden sağlık işçilerine verilen yanıt işten atmak oldu” ifadeleri yer aldı.
 
Açıklamanın sonunda Sağlık Bakanlığına, “Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve işten atılan sağlık çalışanları işlerine başlatılmalıdır” çağrısında bulunuldu.