Tekstil firmalarında son durum: Salgını saklıyorlar

img
İZMİR - CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir’de faaliyetlerini sürdüren tekstil firmalarındaki son durumu paylaşarak, işçilerin korumasız olduğunu ve salgının saklı tutulduğunu söyledi.
 
Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde özellikle emekçilerin yoğun olarak çalışmaya zorlandığı fabrikalarda ortaya çıkan ağır koşullara dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Beko açıklamasında İzmir’de faaliyetlerini sürdüren iş yerlerindeki son durumu paylaştı. Beko, ateşi olan işçiye ateşi düşsün diye yüzünün yıkatıldığını, hastalık belirtisi gösteren işçilerin saklanmaya çalışıldığını, saklanamadığı noktada testlerin yapıldığını ancak test sonuçlarının beklenilmesine gerek dahi görülmeden çalışmalarını sürdürmelerinin istendiğini aktardı. 
 
İşçilerin hasta olduğunu, bu durumun saklanmaya çalışıldığını, hastalığın ortaya çıkmasının ardından ise iş bırakma hakkını kullanmak isteyen işçilere sopalarla saldırıldığı iddialarının gündemde olduğunu vurgulayan Beko, ilgili fabrikada acilen önlem alınmasını ve sağlıklı bir ortam oluşana kadar üretime ara verilmesinin gerektiğinin altını çizdi. 
 
İŞÇİLER KORUMASIZ
 
Ülke genelinde yine salgın nedeniyle bazı fabrikalarda işçilerin ücretsiz izne çıkarıldıklarını, kiminde ise yıllık izinlerin kullandırıldığına vurgu yapan Beko, “Fabrikaların bir kısmında işçi ücretleri; Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında, işsizlik ödeneğinden karşılanıyor. Bu ücretlerin ne kadar az olduğu ortadadır. Kamuoyuna da yansıdığı üzere, yıllık izni ve işsizlik sigortası kapsamında olmayan işçiler için hiçbir önlem alınmadığını gösteren çok ciddi bir rapor yayınlandı. Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın yayınladığı bu raporda, özellikle tekstil fabrikalarındaki çalışma koşullarında hijyen kurallarının olmadığı belirtiliyor. İşçilere ya hiç maske verilmediği ya da yetersiz ve sağlıksız şekilde maske dağıtımının yapıldığı ileri sürülmesi çok vahim bir durum olduğunu ortaya koyuyor. Fabrika sorumlularına sesleniyorum. Zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde tekstil fabrikalarında çalışan emekçilerimizin ücretli izin talepleri karşılanmalı, çalışmanın sürdürülmesi gereken noktada sağlık kurullarının aldığı tedbirlere riayet ederek gerekli koşullar oluşturulmalı ve işçilere koruyucu maske, eldiven ve tulum verilmedir” uyarısında bulundu.
 
İŞÇİLER MAYINA BASIYOR
 
Beko, virüsün yayılma riskini arttıracak bir başka ciddi tehdidin ise işe giriş ve çıkışlar sırasında olduğuna dikkat çekti. Raporda öne çıkan noktalara da değinen Beko açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yüzlerce, binlerce işçi eş zamanlı olarak işe girip çıkmakta ve adeta mayın tarlasındalar. Yüzlerce, binlerce el, aynı yere parmak basarak parmak okutmak zorunda bırakılmıştır. Ne yazık ki, fabrika girişinde işçilerin cep telefonu alınıp, ateşi olan işçiye ateşi düşsün diye yüzünü yıkatıp, çalıştırılmaya devam ettirildiği bilgisi veriliyor. Semptom gösteren işçilerin çalıştığı fabrikaların tatil edildikten sonra hiçbir önlem alınmadan işçilerin evlerine yollandığına, yurtdışından gelen patronların karantinaya uymadığına ve bu halde fabrikaları denetlediğine dikkat çekiliyor. Maalesef son derece vahim bir durumla karşı karşıyayız.” 
 
‘İŞÇİ SAĞLIĞI ÖN PLANDA TUTULMALI’
 
Hastalık belirtisi gösteren işçilerin saklanmaya çalışıldığına dikkat çeken Beko, “Üretim; sermaye sahiplerinin ve hükümet yandaşlarının çıkarı için değil, bu ülkede yaşayan insanların zaruri ihtiyaçları için, gıda, temizlik ve sağlık gibi alanlarda sadece sürdürülmelidir. Üretimin devam edeceği bu yerlerde ise işçi sağlığının, can güvenliğinin ön planda tutulması, tıbbın öngördüğü gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında tüm sektörlerde tüm çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizlik ödemesinin kapsam, sınır ve miktarı genişletilmeli, sendikaların ve meslek örgütlerinin açıkladığı talepler derhal hayata geçirilmelidir” diye belirtti. 
 
Beko, Dev-Tekstil’in İzmir’de örgütlü olduğu işletmelerdeki durumu ise şöyle paylaştı:
 
“* Hugo Boss: Üretim tamamen durmuş durumda. İki hafta önce işçileri yıllık izne çıkardılar, önümüzdeki hafta açıklama yapılacak. 
 
* Roy Robson: 11 Mart’ın ardından işçilere bir hafta yıllık izin kullandırdılar. Şimdi ise kısa çalışma ödeneğine başvuracak. 30 Haziran’a kadar ücretsiz izindeler. 
 
* Digel: 15 gündür yıllık izindeler. Sonrası için henüz net bir bilgi yok. 
 
* Nordia: 10 günlük yıllık izne çıkardılar. Halen işçilere net bir bilgi verilmiş değil. 
 
* Era Tekstil: Çalışan işçilerden üç kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından fabrika üretime ara verdi. İşçiler nisan sonuna kadar izindeler. 
 
* Gnt Tekstil: 13 Nisan’a kadar işçiler ücretsiz izne çıkarıldı. 
 
* Dera Tekstil: Kısa çalışma ödeneğine başvurdular. İşçiler ücretsiz izne çıkarıldı ve izin süresi belli değil. 
 
* Narkon Tekstil: İki haftalık ücretsiz iznin ardından patron kısa çalışma ödeneğine başvurdu. 27 Nisan’a kadar çalışmayacaklar ancak siparişe göre erken başlama durumları var. 
 
* Beta Tekstil: İki haftalık yıllık izne çıktılar. Ancak izni olmayan işçilerin bir sonraki yıllık izninden kullandırdılar. 
 
* Sir Tekstil: Üretime ara verilmiş durumda. İşçileri ücretsiz izne çıkarıldılar. 
 
* Kordon Tekstil: İşçilerin çoğunun sigortasız çalıştığı Kordon Tekstil’de alınan önlemler ve sağlık koşulları oldukça kötü durumda. 1 hafta izne çıktıktan sonra çalışmaya devam ettiler. İşçilere maske takma zorunluluğu getirilmiş ancak yemeklerin hijyenik olmadığı gerekçesiyle yemeklerin evden getirilmesi ifade edilmiş. Çalışma saatlerinin düşürüleceği söylenmesine rağmen iki gündür işçiler aynı saatte paydos ediyor. 
 
* Motto Tekstil: Üretim halen devam ediyor. Parça başı çalışılıyor. Fabrikanın tatil edilip edilmeyeceği haftaya belli olacak. 
 
* Medikal Tekstil: Maske üretiyorlar. Yoğunluktan kaynaklı işçiler sabahlara kadar çalıştırılıyor. 
 
* Aydın Giyim: İşçiler yıllık izne çıkartıldı. Sonrasına dair işçilere bir açıklama yapılmadı. 
 
* Muda Tekstil: Bir işçide koronavirüs tespit edildikten sonra iki hafta süreyle yıllık izne çıkartıldı. 
 
* Masek Spor: Salgının başladığından bu yana işçiler çalışıyor. Dezenfektan, tuvalet hijyeni ve işçiler arasına konulan mesafe dışında bir önlem yok. İşlerin yoğunluğundan kaynaklı mesaiye kalınıyor. Patron ücretsiz izin önermiş ancak işçiler ihtiyaçları olduğu için tercih etmiyorlar, üretim deva ediyor. 
 
* Teks Spor: Bütün işçileri ücretsiz izne çıkarıldılar. İşveren hiçbir açıklama yapmamış durumda. 
 
* Üniteks: Korona virüsüne karşı dezenfektan koyma, lavaboların ve tuvaletlerin temizliği, yemekte uzak oturma gibi önlemler aldı. Üniteks’in Zara, Belçika, H&M müşterilerine iş yapan bölümler iki hafta izin kullandı. İki haftalık izinleri senelik izinden kesen Üniteks, kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. 1 Nisan’dan itibaren de bütün fabrika üretime ara vermiş durumda. Maaşların yüzde 60’ını postaneden alacaklar. İzinlerin ne zaman biteceğini süreç gösterecek. 
 
* Hori Tekstil: Birkaç yere dezenfektan koymanın dışında hiçbir önlem alınmadı. İşçiler iş yoğunluğu yüzünden mesaili çalışıyor. 
 
* Uz Pamuk: İşçiler yıllık izne çıkarıldılar. Sonrasının ne olacağı belirsiz, işçiler net bilgilendirilmiyor. 
 
* Sun Tekstil: Patron kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor. 30 Nisan’a kadar üretime ara verildi. 
 
* Ekoten: Üretime ara verilmiş durumda. Patron kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak.