İhracat iklimi bozulmanın eşiğinde

img
ANKARA - Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Mart ayında sert düşüşle 35,7’ye geriledi. Bu veri ihracat ikliminde bozulmaya işaret ediyor.
 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Mart 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilerine göre; İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Kovid-19 salgınının küresel ekonominin büyük bölümünde bozulmaya neden olduğu Mart ayında sert düşüş gösterdi. Geçtiğimiz Şubat ayında 50,4 düzeyinde ölçülen endeks, Mart ayında 35,7’ye geriledi.
 
Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar, ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.
 
Verilere göre üretimi en yüksek oranda gerileyen ülke, Türk imalat sektörü ihracatının yüzde 5’inden fazlasını oluşturan İtalya oldu. Salgının merkez üssünün Asya’daki başlangıç noktalarından Avrupa’ya kaymasıyla birlikte, diğer Avrupa pazarlarındaki talep de birinci çeyreğin sonunda olumsuz etkilendi. Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya’daki ekonomik faaliyetlerde sert düşüşler gerçekleşti. 
 
Çin’de ise Şubat ayındaki sert daralmanın ardından istikrar işaretleri gösterirken, özellikle Singapur ve Hong Kong olmak üzere diğer ekonomiler belirgin bir şekilde daralma bölgesinde kaldı. ABD’deki Kovid-19 salgını Mart’ta hızlanmaya başladı ve talep koşullarında Şubat 2009’dan beri en sert bozulmaya yol açtı. Yine Orta Doğu’da Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Katar’da ekonomik aktivite yavaşlamaya devam ederken, Suudi Arabistan, anketin başladığı Ağustos 2009’dan beri ilk kez negatif bölgeye geçti. Takip edilen tüm ülkeler arasında üretimde en sert düşüşlerden biri Lübnan’da yaşandı.