Dicle Nehri inşaat molozlarıyla dolduruluyor

img

DİYARBAKIR – Barajlarla suyu kurutulan Dicle Nehri’nin kıyı şeridi arazisini genişletmek isteyenlerin hedefinde. Hevsel Bahçeleri’nde arazisi bulunan bazı kişiler, nehir kıyısını inşaat molozları ve atık çöplerle dolduruyor. 

 
Hazar Gölü’nden Basra Körfezine uzanan Dicle Nehri, güvenlik politikaları sonucu yapılan barajlarla ihtişamını yitirirken, bir yandan da inşaat molozları ve atık çöp istilası altında. Diyarbakır’ın Hevsel Bahçeleri’nde arazisi bulunan bazı kişiler, nehir kıyısını inşaat molozlarıyla doldurarak, arazi alanı yaratıyor. 
 
‘NEHİR KİMİN UMURUNDA?’
 
Nehre yakın bir yerde yaşayan 65 yaşındaki Hüseyin Sesigüzel, molozların arazi sahibinin talebi üzerine nakliyatçılar tarafından döküldüğünü söyledi. Sesigüzel, arazi sahibinin arsasını genişletmek için böyle bir yola başvurduğunu belirterek, “Arazi sahibi arsasının derdine düşmüş, nehir kimin umurunda?” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
Molozların gün ortası açık bir şekilde kıyıya dökülmesine rağmen kimsenin müdahale etmediğini ifade eden Sesigüzel, “Bu molozlar nehirdeki kirliliğin nedenlerinden biri. Devlet yetkililerine sesleniyorum, gelip Dicle Nehri’nin ne hale geldiğini görsünler” dedi. 
 
HALK RAHATSIZ!
 
Nehir kenarında dinlenen ve temiz hava solmaya gelen yurttaşlar da çöp yığınından rahatsız. Nehrin korunması gerektiğini dile getiren yurttaşlar, yetkililerin harekete geçmesini istedi. 
 
BARAJ VE YIKIMLARLA YOK EDİLDİ 
 
Kralkızı ve Dicle Barajı’nın yanı sıra Ilısu Barajı’nın yapımı devam ederken bir yandan da Cizre Barajı’nın yapımı planlanıyor. Ilısu Barajı, kaplayacağı 300 kilometrekarelik alanla, Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin sınırları içinde 200 civarında yerleşimi kısmen veya tamamen sular altında bırakacak. Cizre Barajı’da benzer bir şekilde bölgenin büyük bir bölümü sular altında bırakacak. 
 
Nehir daha önce de Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan yıkımdan arda kalan molozlarla doldurulmuştu. 
 
MA / Özgür Paksoy - Bilal Güldem