Yanlıç: Bölgedeki ekolojik tahribat yüzyıllık politikanın ürünü

img

İSTANBUL - Bölgede yaşanan ekolojik tahribatın yüz yıllık bir politikanın ürünü olduğunu belirten Mezopotamya Ekoloji Hareketi Aktivisti Güner Yanlıç, her gün havalanan ve tonlarca bomba bırakan uçakların geri dönüşü olmayan zararlara neden olduğunu söyledi. 

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te yıkım sürerken, yine bölgede devam eden operasyonlardan kaynaklı her gün yüzlerce dönümlük ormanlık alan yok oluyor. 
 
Bölgede yaşanan ekolojik tahribatın yüz yıllık bir politikanın ürünü olduğunu kaydeden Mezopotamya Ekoloji Hareketi Aktivisti Güner Yanlıç, Türkiye ve bölgede yapılan ekoloji mücadelelerin birleşmesi gerektiğini söyledi. 
 
‘UÇAKLAR DÖNÜŞÜ OLMAYAN ZARARLAR VERİYOR’
 
Hasankeyf için Türkiye ve Dünya çapında belli başlı tepkilerin ortaya çıktığını ancak bunun Hasankeyf'i kurtarmaya yetmediğini ifade eden Yanlıç, Hasankeyf dışında bölgede devam eden askeri operasyonlardan kaynaklı ormanlık alanların askerler tarafından bilinçli bir şekilde yakıldığını söyledi. Hemen hemen her gün havalanan uçakların bölgeye tonlarca bomba bıraktığının altını çizen Yanlıç, bunların doğada geri dönüşü olmayacak zararlar bıraktığını aktardı. 
 
‘MÜCADELELERİN BİRLEŞTİRİLMESİ GEREKİR’  
 
Türkiye’nin her yerinde ekolojik duyarlılığı olan insanların çok fazla olduğunu sözlerine ekleyen Yalnıç, “Kürdistan’da ya da ülkenin herhangi bir yerinde çıkan yangınlara ses çıkarabilecek bir insan kitlesi var. Merkezi iktidarın bu yönlü politikalarına güven yok, biz belki 5-6 yıldır yangınlar ve ekolojik tahribatları diğer bölgelerde ki insanlara aktarıyoruz. Ama bu sesi daha güçlü çıkartmak gerekiyor. Batıda yaşayan insanların Kürdistan’da yaşanan ekolojik yıkıma daha duyarlı yaklaşması gerekiyor. Bunun için dayanışma ağının güçlendirmemiz,Türkiye ve bölgede yapılan ekoloji mücadelelerini birleştirmemiz gerekir” şeklinde konuştu.