• img

  Zînî Wertê’den ‘devlet’ çıktı

  KDP’nin Zînî Wertê hamlesi, bölgede gerilimi tırmandırdı. Tepkilere rağmen geri adım atmayan KDP, birçok noktada yeni karakollar yaptı, eskilerini yeniledi, pêşmerge sayısını artırdı. ABD planlı ve Türkiye destekli hamleden KDP’ye “devlet” vaadi çıktı.

 • img

  ABD İran’a bilendi!

  Ortadoğu’daki son gelişmeler ABD’nin adım adım İran’a ilerlediğini gösteriyor. İran’a karşı iki aşamalı plana sahip olan ABD’nin olası bir müdahalede merkez üs olarak kullanmayı düşündüğü Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde hazırlıklarını hızlandırdı.

 • img

  Makro göstergeler 2001 krizine işaret ediyor

  Güncel ekonomik makro göstergeleri değerlendiren ekonomist Alp Altınörs, “Türkiye ekonomisi kısa vadede yeni bir 2001 krizi yaşayabilir” uyarısında bulundu.

 • img

  Kürt siyasetine operasyon 11 yıldır durmadı

  Kürt siyasetine yönelik binlerce gözaltı, tutuklama ve hapis cezalarıyla sonuçlandırılan 14 Nisan 2009 “KCK” operasyonunun üzerinden 11 yıl geçti. Aynı dosyada avukat olarak tutuklanan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “İflas etmiş siyasetin terkedilmesi en doğru yoldur” dedi.

 • img

  Dünyanın en yoksul kıtası Afrika’da koronavirüs

  Tıbbi ekipman ve temel gıda eksikliğinin yanı sıra temiz su erişiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle koronavirüsün çok hızlı bir şekilde yayılabileceği dünyanın en yoksul ve nüfusu en genç kıtası Afrika, küresel bir dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

 • img

  5 Nisan'dan sonra tufan
  Önder: İmralı zemini yol göstericidir

  İmralı Heyeti'nin en son görüşmeyi yaptığı 5 Nisan 2015'ten sonra ülke kaos ve karanlığa sürüklendi. Son görüşmede yer alan Sırrı Süreyya Önder, “İmralı zemini yeniden canlandırılmış olsa, halkların 22’nci yüzyıla doğru yolculuğu başlayacak ve dünyanın içine girdiği girdap için de yol gösterici olacaktır" dedi.

 • img

  Gazi’den bugüne: Katliamı yapanlar değişti, karar mekanizmaları değişmedi

  Türkiye tarihinin karanlık sayfalarından biri olan Gazi Katliamı'nın üzerindeki örtü 25 yıldır kalkmadı. Mağdurların "Ancak devlet yapabilir" dediği katliam davasının avukatları, "Katliamı yapanlar değişirken, karar mekanizmaları değişmiyor” diyerek, Suruç ve Ankara Garı'na ışık tuttu.

 • img

  Sendikalı kadınlar: Örgütlü kadın mücadelesiyle geleceği birlikte örüyoruz

  Talep ve kararlılıklarıyla 8 Mart'ta alanlarda olacak sendikalı kadınlar, “Örgütlü kadın mücadelesiyle geleceği birlikte örüyoruz” diyor. Dünyada yükselen kadın hareketine dikkat çeken kadınlar, 8 Mart'ta mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

 • img

  ‘Erkeklik inşasından vazgeçilirse şiddet önlenir'

  Kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı suçlarında kadının hayatının sorgulandığını belirten avukat Zekiye Karaca Boz, bir devlet politikası olarak ‘militarizm’ ve ‘erkeklik’ inşasından vazgeçilmesinin şiddetin önlenmesinin en temel adımı olacağını söyledi.

 • img

  'Birlikte yaşıyorsak birlikte yöneteceğiz'

  Yerel yönetimlerde kadının yeri ve eşbaşkanlığın bu alana yansımalarını değerlendiren Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca ve Tuşba Belediyesi Meclis Üyesi Ayşe Minaz, toplumda birlikte yaşayan kadın ve erkeğin; kamusal alanlarda da karar alma ve yönetim süreçlerinde de birlikte yer almasının önemine değindi.

 • img

  'Bu yıl 8 Mart eylemleri bir kırılma noktası olacak'

  Filistin Kadın Komiteleri Birliği Temsilcisi Abeer Abu Khdair, “Filistin’in kurtuluşu kadının kurtuluşuyla mümkün olur” derken, Tunus Demokratik Kadınlar Birliği Başkanı Yosra Frawes ise “Bu yıl 8 Mart eylemleri bir kırılma noktası olacak" dedi.

 • img

  Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar: Dünyaya farklı bir mücadelenin olabileceğini gösterdik

  Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar, 8 Mart'a “Tekoşina me azadî ye berxwedana me serkeftin e” şiarıyla hazırlanıyor. Suriye Kadın Meclisi Koordinasyon Yardımcısı Hêwa Mehmud, “Kadınlara farklı bir dünyanın ve mücadelenin gelişebileceğini miras olarak bıraktık” dedi.

 • img

  TJA aktivisti Boğa: Kadınlar kendisine biçilen ölüm elbisesini yırttı

  Kadınların yürüttüğü mücadeleye dikkati çeken TJA aktivisti Zeynep Boğa, “Kadın kendisine biçilmek istenen elbiseyi kabul etmiyor. Biçilmek istenen ölüm elbisesini yırttı. 21’inci yüzyıl kadın yüzyılı olacak” dedi.

 • img

  Kazanımları hedefte olan kadınlar isyanı büyüttü

  Kazanımlarına yönelik ciddi saldırıların yaşandığı 2019 yılında kadınlar sokaklarda taleplerini haykırdı. Kadınlar yıl boyunca şiddete, taciz-tecavüze, kayyıma, yasal düzenleme adı altında haklarının yok edilmesine karşı isyanı büyüttü.

 • img

  Yaşar Kemal haklıydı: 2 Mart sonrası Türkiye lanetlendi

  Kürt siyasetçi Sırrı Sakık, DEP davası sürecini yakından izleyen Yaşar Kemal’in "Milletvekilleri mahkûm olursa, Türkiye 21’inci yüzyıla lanetlenmiş olarak girecektir" sözlerinin bugün de geçerliliğini koruduğunu söyledi.

ARA